Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
26/07/2015 - 08:00

Jubileusz 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jazowsku. Nowa remiza chlubą strażaków

Ochotnicza Straż Pożarna w Jazowsku, najstarsza taka jednostka w gminie Łącko, świętowała wczoraj (25 lipca) 135 – lecie istnienia. Uroczystość połączona była z otwarciem budynku wielofunkcyjnego, w którym znajduje się m.in. nowa remiza. Na nową siedzibę strażacy-ochotnicy czekali sporo lat.
Wczorajsza uroczystość była gminnym świętem, które rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym. Odprawił ją ks. Mirosław Papier, proboszcz parafii w Jazowsku. Po mszy, strażacy – ochotnicy, zaproszeni goście, w tym m.in. liczne grono parlamentarzystów, władze powiatu nowosądeckiego, na czele ze starostą nowosądeckim Markiem Pławiakiem oraz byłe i obecne władze gminy, wraz z jej gospodarzem Janem Dziedziną, a także przedstawicielami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Łącko i mieszkańcami przeszli pod nowoczesny budynek, który został wzniesiony w ubiegłym roku.

Uczestników uroczystości prowadziła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku pod batutą dr. Stanisława Strączka, a pochód zamykała banderia konna.

Główne uroczystości odbyły się na placu przed nowym budynkiem.

Ochotnicza Straż Pożarna świętowała wczoraj jubileusz 135 – lecia istnienia. Obecnie kieruje nią prezes Krzysztof Kurzeja. Jest to najstarsza jednostka strażacka na terenie gminy Łącko. Na Sądecczyźnie starsza od niej jest jedynie OSP w Starym Sączu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jazowsku została założona w 1880 roku przez Maurycego Adera, syna właściciela tartaku – fabryki mebli giętych w Jazowsku. Oddział liczył wówczas 58 strażaków. Od początku istnienia jednostki strażacy zawsze spieszyli z pomocą mieszkańcom Jazowska, ratowali ich mienie. Tak było m.in. w 1934 roku, kiedy miejscowość dotknęła, podobnie, jak wiele innych na Sądecczyźnie, groźna powódź. Po zakończeniu II wojny światowej druhowie działający we wspomnianej jednostce utworzyli orkiestrę strażacką, a nawet teatr. Powstał także zakład produkcyjny materiałów budowlanych, w którym pracowali mieszkańcy tej miejscowości. Działał on do 1977 roku. Jednostka chlubi się sztandarem, który otrzymała w 80. rocznicę jej powstania w 1960 roku.

W 1984 roku miejscowi strażacy-ochotnicy zaczęli czynić starania o przekazanie działki pod budowę nowej remizy w Jazowsku. Trochę lat upłynęło zanim inwestycja ruszyła. Stało się to w kwietniu ubiegłego roku.

Nowy budynek wielofunkcyjny został odebrany i przekazany do użytkowania w styczniu tego roku. Znajduje się w nim m.in. nowa remiza strażaków.

Druhowie przenieśli się z budynku wzniesionego w XIX wieku do obiektu o jakim marzyli. Mieści się w nim również biblioteka, jest także duża sala, w której mogą być organizowane różne uroczystości i zebrania wiejskie.

Budynek, a także krzyż, który wykonał druh Józef Tokarz, poświecił wczoraj proboszcz ks. Mirosław Papier, a wstęgę przecięli: starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, oraz byli wójtowie - Janusz Klag i Franciszek Młynarczyk.

Jednym z głównych punktów wczorajszych uroczystości było uhonorowanie strażaków odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Podczas wczorajszych uroczystości kilku strażaków przyjmowanych do młodzieżowej drużyny pożarniczej, jaka działa przy tej jednostce, złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar.

Prezes OSP Jazowsko Krzysztof Kurzeja zabierając głos gorąco dziękował osobom, które przyczyniły się do powstania tego budynku i do tego, że jednostka ma nową siedzibę. Słowa te skierował również do sponsorów.

Do podziękowań dla strażaków z Jazowska za trudną i odpowiedzialną służbę dołączyła się posłanka Barbara Bartuś.

- Życzę Wam, aby wasza służba była bezpieczna i, aby była doceniana. Życzę, Wam, aby wyjazdów do akcji było jak najmniej.

Głos zabrał także poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP.

- 135 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Jazowsku – to piękna historia tej jednostki. Pragnę z całego serca podziękować Wam – strażacy za codzienna pracę. Chciałbym, żebyście byli zawsze dumni z munduru, który nosicie. Ten mundur zobowiązuje. Dziękuję władzom powiatowym, samorządowym za zrozumienie spraw związanych z bezpieczeństwem i potrzeb strażaków – ochotników. Niech święty Florian zawsze będzie z Wami. Szczęść Boże.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak przekazał druhnom i druhom OSP w Jazowsku życzenia, aby bezpiecznie wracali oni z każdej akcji do domu. Podziękował jednocześnie za pełną poświecenia służbę.

Wyróżniającym się druhom przyznał Srebrne Jabłka Sądeckie. Dodatkowo, jednostka otrzymała od starosty zestaw do ratownictwa medycznego.

Do powinszowań przyłączył się również st. bryg Janusz Basiaga, komendant miejski PSP w Nowym Sączu.

- 135 lat istnienia jednostki OSP w Jazowsku – to piękny jubileusz. To jedna z najstarszych jednostek straży pożarnych działających na terenie powiatu nowosądeckiego. Przeszliście różne losy. Dzisiaj świętujecie – mówił komendant. – Cieszę się także z tego, że Wasze szeregi zasilili młodzi ludzie. Dziękuję Wam za społeczną służbę, o co dzisiaj tak ciężko.

Nowy budynek wielofunkcyjny został wzniesiony m.in. dzięki temu, że gminie udało się pozyskać fundusze unijne poprzez Lokalną Grupę Działania. Budowa obiektu pochłonęła ponad milion złotych, z czego prawie połowę stanowiły środki, które udało się zdobyć.

Budynek wzniesiono z pieniędzy pozyskanych przez Stowarzyszenie Górali Białych i Lachów Sądeckich z siedzibą w Łącku kierowanym przez Władysława Biela (50 proc.) oraz z pieniędzy Urzędu Gminy Łącko.

- Pomysł budowy remizy narodził się w czasach, kiedy wójtem gminy był Franciszek Młynarczyk – mówi wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. - Wówczas przygotowano projekt. Kontynuował to dzieło mój poprzednik – wójt Janusz Klag. Mnie przyszło, po objęciu urzędu, domykanie inwestycji i jej odbiór. Mam nadzieję, że ten budynek będzie służył nie tylko strażakom, ale mieszkańcom miejscowości.

Strażacy mają do swojej dyspozycji pomieszczenia socjalne, pomieszczenia, w których jest magazynowany sprzęt, Jest także duży garaż na dwa samochody pożarnicze. W tym budynku znajduje się także filia Biblioteki Publicznej.

(MACH)
Fot. (MACH)Dziękujemy za przesłanie błędu