Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/05/2018 - 21:20

Joanna Wituszyńska uhonorowana Tarczą Herbową

Joanna Wituszyńska, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu została dzisiaj przed sesją Rady Miasta uhonorowana Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Wyróżnienie to otrzymała za wieloletnią działalność oświatową.

Dyrektor Wituszyńska, nauczyciel matematyki przez wiele lat pracowała w sądeckim szkolnictwie, wykształciła wiele pokoleń sądeczan.

Przez 27 lat, jako dyrektor kierowała najpierw Szkołą Podstawową nr 4, a następnie Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu.

Rada Miasta Nowego Sącza przed miesiącem jednogłośnie przyznała Joannie Wituszyńskiej Tarczę Herbową. Dzisiaj odebrała ją z rąk Janusza Kwiatkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza

Za jej wieloletnią, wspaniałą pracę dziękowali jej m.in. prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak i wiceprezydenci, najbliższa rodzina, jej koleżanki i koledzy – nauczyciele, a także gimnazjaliści.

- Tarcza Herbowa „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” jest dla mnie bardzo ważnym wyróżnieniem – mówi Joanna Wituszyńska. – Bardzo satysfakcjonującym. Do Nowego Sącza trafiłam wiele lat temu, bo stąd pochodzi mój mąż – Jerzy.

Joanna Wituszyńska w ubiegłym roku odeszła na emeryturę.

- Lata, które przepracowałam w szkole, były wspaniałym okresem w moim życiu – przyznaje pani Joanna. – Pracę z młodzieżą bardzo lubiłam. Wydaje mi się, że do teraz dobrze rozumiem się z tym młodym pokoleniem. A do emerytury, na której już jestem, trzeba po prostu przywyknąć. Nie mam czasu na nudę.

Joanna Wituszyńska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kierunek matematyka). Po studiach została asystentem w Katedrze Matematyki UJ. Nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 18 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Sączu, gdzie pełniła funkcję dyrektora w latach 1990 - 1999, a następnie dyrektora Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego. Od 1981 r., była związana z NSZZ „Solidarność”.

Pani Joanna jest egzaminatorem OKE egzaminu gimnazjalnego oraz ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Jest również członkiem następujących stowarzyszeń katolickich: Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców.

Od wielu lat włącza się aktywnie w organizację różnych akcji charytatywnych we współpracy z parafiami sądeckimi.                               

Pełniąc funkcję dyrektora Gimnazjum nr 2, inicjowała, wspierała i czuwała nad realizacją różnorodnych projektów. Do szczególnych osiągnięć pani dyrektor można zaliczyć powołanie (z jej inicjatywy oraz nauczycieli Gimnazjum nr 2) do życia „parlamentu uczniowskiego”, tzw. Gimnazjalnej Rady Miasta. Pod jej nadzorem w Gimnazjum nr 2 m.in. zrealizowano projekt pt. ,,Młodzi Ambasadorzy Tolerancji” we współpracy z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, który miał na celu przybliżenie uczniom historii żydowskiej mniejszości narodowej żyjącej na Sądecczyźnie przed drugą wojną światową.

Efektem tego projektu było opracowanie i wydanie monografii pt. ,,Pamiętając dla przeszłości”. Kolejny projekt, zrealizowany w szkole prowadzonej przez panią Joannę, nosił nazwę ,,E- inspiratorzy” i miał na celu przygotowanie młodego człowieka do życia w społeczeństwie wielokulturowym, tolerancyjnym, otwartym na innych. W ramach tego projektu uczniowie pod okiem artysty Mgr. Morsa wykonali mural, na którym umieścili słowa sprawiające kłopoty w poprawnym zapisie ortograficznym, jako alternatywę dla słów uważanych powszechnie za wulgarne czy też obraźliwe. Zorganizowali też wideo-konferencję z uczniami z jednej ze szkół w Oslo, od których dowiedzieli się, jak w ich wielokulturowym środowisku rozwiązywane są problemy nietolerancji i ksenofobii.

Pani Joanna Wituszyńska organizowała wymianę młodzieży Gimnazjum nr 2
ze szkołami w innych krajach w ramach programu „Comenius”, jak również dbała i rozwijała współpracę ze szkołami na Ukrainie: w Stryju i w Nowej Kachowce. Rozwijała także współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Dzięki tej inicjatywie, samorząd uczniowski Gimnazjum nr 2 realizował projekt pn. ,,Integracja pokoleń”, który polegał na wymianie doświadczeń między młodymi ludźmi a seniorami.

Joanna Wituszyńska w ramach swojej działalności dydaktycznej, zwracała szczególną uwagę na wychowanie patriotyczne młodzieży, realizując spotkania z Sybirakami i Żołnierzami Wyklętymi, czy też organizując uroczystości rocznicowe wydarzeń ważnych dla Polaków.

Odznaczona Medalem KEN, Nagrodą Kuratora Oświaty oraz nagrodami za pracę na rzecz sądeckiej oświaty. Jej działania zostały docenione poprzez nominację do tytułu „Super Dyrektor 2016”. Pani Wituszyńska została wyróżniona w tym ogólnopolskim konkursie i znalazła się w gronie 10 najlepszych dyrektorów w Polsce.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu