Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
10/12/2023 - 14:20

Jest się czego obawiać. Tego niebezpieczeństwa nie widać. Chyba, że… [ZDJĘCIA]

Mróz, który w ostatnich dniach dał się również mieszkańcom Nowego Sącza we znaki trochę odpuścił. Zrobiło się cieplej i zaczęła się odwilż, a wraz z nią w mieście przy niektórych kamienicach pojawiły się ostrzeżenia, aby mieszkańcy uważali, bo z dachu budynku może spaść śnieży nawis, albo oderwać się sopel. To bardzo niebezpieczne. Naprawdę trzeba uważać.

Czytaj także: Sądecka starówka widziana z lotu ptaka. Tego nie wiesz o sercu Nowego Sącza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niestety, intensywne opady śniegu, które w ostatnich dniach odnotowano w całym kraju, również w Nowym Sączu i regionie sprawiły, że na dachach budynków zgromadziło się dużo zmrożonego białego puchu. Kiedy, w środku dnia temperatura podnosiła się sprzyjało to także tworzeniu się sopli.

Zarówno takie nawisy śnieżne, jak i zwisające z dachów czy rynien sople są bardzo niebezpieczne. Przy niektórych sądeckich kamienicach pojawiły się ostrzeżenia dla przechodniów, aby uważać. Nie iść blisko budynku.

- Skończył się jeden problem, zaczął drugi. Odwilż, a co za tym idzie wielkie sople i zwały śniegu zwisające z budynków, bloków. Miejcie to na uwadze poruszając się pod budynkami – ostrzega nasz stały czytelnik pan Norbert, który przesłał do „Sądeczanina” kilka zdjęć zwisających sopli.

Kto ma usuwać z dachów nawisy śnieżne i sople, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi?

Czytaj także: Testament – ostatnia wola zanim kostucha się objawi. Kiedyś był normą, a teraz?

Zgodnie z obowiązującym prawem, zarządca, najemca lub właściciel nieruchomości musi usuwać na bieżąco sople i nadmiar śniegu z dachów. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, gdy sople lub śnieg zagrażają zdrowiu lub życiu przechodniów.

Za odstąpienie od obowiązku grozi grzywna, a gdy dojdzie do nieszczęścia i wypadku, bo na przykład spadający sopel zrobi komuś krzywdę - a takich wypadków notuje się naprawdę sporo - zarządcy/właścicielowi grozi odpowiedzialność karna za narażanie poszkodowanego na utratę zdrowia lub życia. Ale bywa, że kwalifikacja czynu jest jeszcze poważniejsza. Poszkodowany lub w razie najczarniejszego scenariusza jego rodzina ma również prawo do roszczeń odszkodowawczych.

Jak się pozbyć sopli lub śniegu, gdy te są w miejscach trudno dostępnych. Są firmy, które świadczą takie usługi.

([email protected], fot. IM, czytelnik – pan Norbert – dziękujemy), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu