Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
10/05/2023 - 11:10

Jest nowy obowiązek wobec ZUS. Na złożenie tego dokumentu zostało niewiele czasu

Przyszło nowe do przedsiębiorców. W tym roku muszą po raz pierwszy złożyć roczne ubezpieczenie zdrowotne za 2022 roku. Czasu na dostarczenie dokumentów do ZUS zostało już niewiele. Ostateczny termin mija 22 maja.

Wcześniej tego nie było

Jak poinformował ZUS do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok, w dokumencie za kwiecień 2023 roku.

Jak dotąd zrobiło to  ponad 177 tys. płatników – podaje dane Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału zakładu i dodaje, że to pierwsze tego typu rozliczenie, dlatego mogą pojawić się pytania i wątpliwości.

-ZUS deklaruje przedsiębiorcom wsparcie. Każdy  kto prowadzi własną działalność gospodarczą może otrzymać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem [email protected]. Doradcy płatnika składek również pomogą w przypadku wątpliwości.

O czym trzeba pamiętać przy składaniu rocznego ubezpieczenia zdrowotnego

- Przedsiębiorcy, którzy korzystają z programu komputerowego  Płatnik,  powinni pamiętać o aktualizacji danych – wskazuje Anna Szaniawska. -  Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. potrzebna jest aktualizacja. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do rocznego rozliczenia składki – dodaje rzeczniczka.

Może być nadpłata i niedopłata

Roczna składka zdrowotna może być niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił w ciągu roku.

- Jeśli po rozliczeniu przedsiębiorca ma nadpłatę i nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS przygotuje wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Wystarczy go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do pierwszego dnia czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do pierwszego dnia sierpnia. Jeśli na koncie było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości  – wyjaśnia rzeczniczka i tłumaczy, że jeżeli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Kto  nie musi rozliczyć rocznego ubezpieczenia zdrowotnego

Jak informuje ZUS, rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby, które rozliczają się na karcie podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osoby współpracujące.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może to zrobić najpóźniej do dnia, w którym wyśle wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli nie składa tego wniosku, to do 30 czerwca 2023 roku. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu