Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
21/06/2022 - 12:15

Jeśli nie złożysz wniosku, nie dostaniesz Medalu za Długoletnie Pożycie

Za każdym razem, gdy w sali reprezentacyjnej zbierają się małżonkowie, świętujący "złote" czy "diamentowe gody”, pada wiele miłych i ciepłych słów, wypowiadanych przez prezydenta miasta, kierownika USC oraz bliskich dostojnych jubilatów. Takie uroczystości odbywają się w magistracie, co kilka tygodni. Jeden z naszych czytelników pyta, kto decyduje o zaproszeniach dostojnych jubilatów na taką uroczystość. Odpowiadamy

- Moi rodzice obchodzili w grudniu ubiegłego roku rocznicę 50 - lecia pożycia małżeńskiego – mówi nasz czytelnik. – Niestety, nikt ich nigdzie nie zapraszał, a pewnie ucieszyliby się z takiego wyróżnienia. Pobierali się w Nowym Sączu i tu cały czas mieszkają. Czy ratusz sam, na podstawie swoich danych, wysyła zaproszenia na taką uroczystość („złote gody – przyp. red.) czy też trzeba daną parę samemu zgłosić – pyta czytelnik.

Co na to ratusz?

Okazuje się, że, aby dostojni jubilaci zostali zaproszeni do ratusza na obchody „złotych albo diamentowych godów” niezbędny jest wniosek samych osób zainteresowanych lub ich najbliższej rodziny.

- Jubileusz w ratuszu jest organizowany dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy w danym roku kalendarzowym obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego – informuje biuro prasowe sądeckiego magistratu.

Formularz wniosku można pobrać ze strony Urzędu Miasta w Nowym Sączu – TUTAJ.

Potem wypełniony wniosek  należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego (pokój nr 1 – ratusz, Rynek 1), podając imiona i nazwiska jubilatów, adres ich zameldowania na pobyt stały oraz informację dotyczącą daty i miejsca zawarcia małżeństwa.

- Urząd Stanu Cywilnego przesyła złożone wnioski do wojewody małopolskiego, który następnie przekazuje je do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UM w Nowym Sączu. - Termin wręczenia Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie uzależniony jest od nadania medalu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Cała procedura trwa około sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta  RP wręcza prezydent Nowego Sącza w trakcie zorganizowanej uroczystości w sali ratuszowej.

- Zachęcam Czytelnika Sądeczanina, żeby nawet jeśli jego szacowni Rodzice mieli swój jubileusz kilka lat temu, złożył wniosek o Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla nich teraz – dodaje Mariusz Smoleń.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu