Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
24/02/2021 - 23:55

Jerzy Giza uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uhonorował zasłużonych Małopolan. Z rąk wojewody otrzymali odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Najwyższe odznaczenie otrzymał znany historyk, Jerzy Giza.

Jerzy Giza uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Dziękuję za Państwa – tak wielowymiarową - służbę Małopolsce i Rzeczypospolitej. Są Państwo przykładem wierności obranym ideałom i zaangażowania, które wyrasta ponad standardowe miary. Wasze życiorysy pięknie wpisują się w realizację zasady, by zawsze wymagać od siebie więcej i dawać z siebie wszystko – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski oraz za działalność na rzecz kształtowania postaw patriotycznych w społeczeństwie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Jerzy Giza – wychowawca młodzieży, współzałożyciel, budowniczy i dyrektor pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w Polsce, aktywnie działający w krakowskich i nowosądeckich środowiskach niepodległościowych.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa oraz za pracę zawodową na rzecz samorządu radcowskiego został natomiast odznaczony Leszek Witkowski – zasłużony członek PTTK, przewodnik miejski współtwórca Muzeum Regionalnego PTTK „Rydlówka” w Krakowie, a także aktywny działacz samorządu radcowskiego.

Za dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski Brązowy Krzyż Zasługi odebrał zaś Bartłomiej Czech-Kosiński – zasłużony działacz samorządowy i społeczny, zaangażowany w działalność patriotyczną.

Jerzy Giza uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał także rodzinie śp. Krystyny Kapłańskiej – nadany pośmiertnie za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego – Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości. Krystyna Kapłańska od 1943 roku współpracowała z Armią Krajową, uczestniczyła w przerzucie przesyłek, przenosiła paczki z lekarstwami . W okresie PRL-u udzielała się społecznie na rzecz opieki nad zabytkami. Działa również w Związku Harcerstwa Polskiego.

Jerzy Giza

Wojewoda Łukasz Kmita wręczył również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które za zasługi dla Niepodległej odebrali: Olgierd Grott, Bogdan Kowalcze, Marek Krzemień i Łukasz Strzelewicz. (MUWwK) Fot. muwkrakowDziękujemy za przesłanie błędu