Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
28/07/2020 - 19:15

Jeden radny PiS-Wybieram Nowy Sącz poparł prezydencką uchwałę śmieciową

Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła dzisiaj uchwałę wraz z autopoprawką zaproponowaną przez prezydenta Ludomira Handzla o nowych stawkach opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci zwożonych z terenu miasta. Projekt został przegłosowany głosami radnych Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej oraz… jednego radnego klubu opozycyjnego PiS-Wybieram Nowy Sącz – Krzysztofa Głuca.

Za przyjęciem nowych stawek opłat za sądeckie śmieci zagłosowało dwunastu radnych, jedenastu było przeciwnych ich wprowadzaniu.

Projekt przyjętej dzisiaj uchwały z prezydencką autopoprawką poparli radni: Dawid Dumana, Grzegorz Fecko, Tadeusz Gajdosz, Leszek Gieniec, Józef Hojnor, Grzegorz Ledziński, Jakub Prokopowicz, Maciej Prostko, Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda, Krzysztof Ziaja oraz – ku zaskoczeniu  - radny Krzysztof Głuc z opozycyjnego klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz.  

Ten głos zadecydował, że uchwała została podjęta.

Przeciwni byli radni: Teresa Cabała, Artur Czernecki, Krzysztof Dyrek, Barbara Jurowicz, Michał Kądziołka, Janusz Kwiatkowski, Iwona Mularczyk, Ilona Orzeł, Andrzej Pancerz, Wojciech Piech, Maciej Rogóż.

Czytaj także: Niespodzianka na śmieciowej sesji sądeckiej rady miasta. Relacja na żywo

Nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie śmieci będzie wynosiła od 1 września br. 19 złotych od osoby. Rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na zniżkę w wysokości 2 złotych od każdej osoby. Taka sama ulga będzie obowiązywała w przypadku rodziny, która zdeklaruje się kompostować w przydomowym kompostowniku odpady zielone.

Zaskakująca decyzja radnego Krzysztofa Głuca nie pozostała bez echa. Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk na swoim profilu w mediach społecznościowych tak ją skomentowała:

„Szanowni Państwo, mieszkańcy Nowego Sącza

z przykrością informuję, że Rada Miasta #NowySącz głosami 11 radnych Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej, a także ku naszemu wielkiemu zdumieniu radnego Krzysztofa Głuca podjęła uchwałę z autopoprawką Prezydenta w sprawie podwyższenia stawek za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców, podstawowa stawka od 1 września wzrosła z 7.50 zł na 19 zł za osobę miesięcznie tj. o 179 % !!!

Wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw podjętej uchwale, wyrażamy rozczarowanie, postawą Krzysztofa Głuca którego postawa i głos zadecydowały o wsparciu projektu Prezydenta miasta ws. podwyżek za śmieci w Nowym Sączu w trudnym czasie pandemii”.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy radnego Krzysztofa Głuca.

- Zdecydowałem się zagłosować za tym projektem uchwały, bo uważam, że jest to temat, którym trzeba się zająć. Mówiłem o tym od wielu miesięcy. Nie można chować głowy w piasek. Są to poważne rzeczy. Według mnie opłata w wysokości 19 złotych jest opłatą rozsądną, która daje możliwość zarówno utrzymania systemu, jak też jest rozsądną z punktu widzenia mieszkańców. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę ulgi wynikające z tej uchwały.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu