Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 lipca. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
13/03/2019 - 20:10

Jazowsko z własnym herbem na tarczy hiszpańskiej. A co!

Radni gminy Łącko podjęli uchwałę, na mocy której, w statucie wsi Jazowsko dopisana została informacja o herbie wsi, przedstawiającym na tarczy hiszpańskiej, w polu błękitnym podkowę srebrną...

Jazowsko z własnym Herbem

Podkowa srebrna ma zaćwieczony na barku krzyż kawalerski złoty; u narożników zaś dwie lilie srebrne z pierścieniami złotymi. 

Herby wsi są nieregulowane prawnie - mówi sołtys Jazowska, Grzegorz Olszewski. - Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego więc pomyślałem żeby zrobić herb mojej wsi, jest to przecież symbol łączący ludzi. Zaprojektowałem taki herb, którego częścią jest godło szlacheckiego herbu Pobóg, gdyż przedstawiciele tego rodu byli pierwszymi poświadczonymi właścicielami Jazowska, do tego dodałem lilie jako symbol Najświętszej Maryi Panny jako patronki parafii  od XIII wieku.

Opracował to graficznie prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, Leszek Zakrzewski. Na zebraniu wiejskim w ubiegłym roku przedstawiłem propozycję, która spotkała się z aprobatą mieszkańców. Herb przyjęto w głosowaniu i po przyjęciu uchwały skierowałem wniosek do wójta gminy Łącko aby wprowadzić herb do statutu wsi Jazowsko - kończy Grzegorz Olszewski.

To inicjatywa, która zapewne spotka się z odzewem w innych wsiach. Sołtys odbiera ponoć wiele telefonów od zadowolonych mieszkańców. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu

Aktywnie w Małopolsce