Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/08/2022 - 08:25

To jakiś sen wariata! Historyk kwituje rewitalizację dworców w Piwnicznej-Zdroju

- To jakiś sen wariata. Albo jest nad tą inwestycją jakiś nadzór konserwatorski, albo nie ma! – tak szef sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Leszek Zakrzewski kwituje projekty rewitalizacji dworców w Dolinie Popradu. Dziś przedstawiamy jego uwagi odnośnie dworców na terenie Piwnicznej-Zdroju.

To jakiś sen wariata! Historyk kwituje rewitalizację dworców w Piwnicznej-Zdroju

- Czy stare budynki dworcowe mają być zrobione - każdy inny??? Przecież Piwniczna i Żegiestów są budynkami z 1875 roku i powinny być wykończone jak obecnie Tuchów, czy Bogoniowice, albo przed jakimś czasem budynki na linii do Wadowic – pisze Leszek Zakrzewski na wstępie swojego pisma skierowanego do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie.

Przypomnijmy, że Zakrzewski równie mocno protestuje w sprawie formuły rewitalizacji modernistycznego dworca w Starym Sączu. Pisaliśmy o tym w publikacji Historycy bez pardonu: remont dworca PKP w Starym Sączu to porażka

- Budynki recepcyjne są murowane w całości i otrzymują kamienne podstawy. Cokoły wykonywane są aż do wysokości parapetu okiennego z nietynkowanej cegły, a także gzymsy, łuki nadokienne i naddrzwiowe oraz lizeny. Pozostałe powierzchnie są otynkowane gładko lub za pomocą tynku nakrapianego, zgodnie ze specyfikacją. W przypadku zastosowania zamiast cegieł kamienia łamanego lub warstwowego, fasady są wykończone zgodnie do rodzaju materiału. Parapety są zawsze wykonane z kamienia – argumentuje Zakrzewski powołując się na źródła historyczne a przecież o takich obiektach mowa w Piwnicznej-Zdroju. 

- (...) Okna piwnic wyposażone w stalowe okiennice, według rysunków. Zsypy do piwnic zamykane za pomocą pokryw z drewna dębowego lub sosnowego, które moją być zamykane na klucz z piwnicy. Piwnice nie są brukowane, ale pokryte 15 cm warstwą piasku lub żwiru. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku mają gładkie ściany, pomieszczenia publicznie dostępne być wyposażone w dekoracyjne gzymsy. Pozostałe pomieszczenia bez ozdobnych tynków. Ścianki działowe mają być wykonane z podwójnego szalunku po 3 cm grubości i obustronnie otynkowane. Sufity na drewnianych belkach stropowych, z desek podłogowych. Schody drewniane. Dachy krokwiowe wystające poza obrys budynku, z ozdobnymi deskowaniami szczytów, z rynnami i rurami odpływowymi – przytacza kolejne wytyczne pochodzące z XIX wieku, które według Zakrzewskiego, powinny obowiązywać również obecnego wykonawcę rewitalizacji.

Zobacz też: Jakby luksusowo. Dworce PKP w Dolinie Popradu w 2023 roku [ZDJĘCIA]

- W przypadku stosowania dachów krytych dachówką ceramiczną lub z łupków, obróbki blacharskie należy wykonać z cynkowanej blachy. W poczekalniach i innych miejscach publicznie dostępnych, barierki, listwy przypodłogowe i otynkowane parapety należy pomalować farbą olejną. Poczekalnia III klasy ma być wyposażona w stałe ławki przymocowane na ścianach. Poczekalnie są wyposażone w żeliwne piece kolumnowe, biura w żeliwne piece cyrkulacyjne, a mieszkania w zależności od wyboru w piece kaflowe lub żeliwne.

- Tablice z opisami, przewidziane do zamontowania na zewnątrz i wewnątrz budynku, wykonane z cynkowanej blachy lub jako odlewy żeliwne zostaną dostarczone przez kierownictwo budowy. Napisy na szybach nad drzwiami będą naniesione przez podwykonawcę. Wszystkie pomieszczenia biurowe muszą mieć podwójne drzwi i okiennicę przy oknie. Strych jest podzielony na taką ilość pomieszczeń, żeby wystarczyło dla każdego mieszkania (kiedyś kolej gwarantowała mieszkania swoim pracownikom - dop. red.) i dla biur. Na strychu ma być wykonane podłoże z cegły na zaprawie wapiennej lub glinie.

- Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za niezbędną pomoc profesjonalistom we wprowadzaniu linii telegraficznej, zatynkowanie otworów, mocowanie i przemieszczanie powiązanych konsol, zamocowanie i obmurowanie przewierconych klocków dębowych do przepuszczenia drutów telegraficznych przez ściany i mocowanie listew ściennych niezbędnych do izolacji drutu od ścian we wnętrzu. Słupy podpierające zadaszenia werand wykonane z dębowego, modrzewiowego lub sosnowego drewna i osadzone w podstawach odlewanych z żeliwa. Ściany z drewna modrzewiowego lub sosnowego, wygładzone, podobnie jak widoczne elementy konstrukcji dachowej. Werandy są otoczone kamiennymi obrzeżami i wybrukowane kamiennymi płytami. Dopuszcza się zastosowanie cegieł klinkierowych, płyt cementowych, mozaik żwirowych, kostek brukowych itp., ale w takim przypadku wykonawca musi uzyskać specjalne zezwolenie. Dach pokryty blachą cynkowaną, wyposażony w rynny i rury odpływowe. Szalowanie dachu wykonane z położonych równolegle, przylegających do siebie desek, heblowanych i fazowanych. Powierzchnie drewniane widoczne malowane farbą olejną w kolorze „holzbraun” w dwóch odcieniach - cytuje dalej historyk choć w tym wypadku 

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój będzie miała najpiękniejsze dworce w Dolinie Popradu

- Żeliwne podstawy słupów, rynny i rury odpływowe pomalowane na srebrno-szary kolor. Budynki ubikacji dla pasażerów znajdujące się pod dachem werandy są traktowane jako budynki wolnostojące. Budynek gospodarczy na magazyn podręczny jest oszalowany wewnątrz deskami i ma podłogę wykonaną z położonej na tłustej zaprawie kostki ceramicznej. Tablice z opisami dla budynków gospodarczych są dostarczane przez kierownictwo budowy. Zwykłe toalety pasażerskie są zbudowane na kamiennych cokołach i są w całości wykonane z drewna i drewna struganego, na zewnątrz gładkie, pomalowane w kolorze „holzbraun” w 2 odcieniach, wewnątrz, z wyjątkiem drzwi, nie malowane. Zamontowane pisuary z blachy cynkowej, kamienne rynny odprowadzające i posadzka wyłożona kamiennymi płytami lub z cegły położonymi na zaprawie wapiennej. Każda ubikacja otrzymuje wieszak na ubrania. Szambo i śmietnik wykonane ze ścian murowanych wapnem hydraulicznym i wyposażone w pokrywy z drewna dębowego, modrzewiowego lub sosnowego.

- Powyższy zapis pochodzi z warunków technicznych dla wykonawców obiektów w 1875 roku – mówi bez pardonu Zakrzewski.

- Stolarka okienna w pierwotnych kolorach Okna powinny dostać kolorystykę w kolorze pierwotnym "holzbraun" (obecnie RAL 8001 "Ochre braun"... Piwniczna powinna mieć także wyróżnione kolorem naturalnej cegły narożniki, gzymsy, parapety i inne wykończenia - jak było to pierwotnie. Te koszmarne daszki nad wejściami powinny zostać zastąpione czymś lekkim - mało rzucającym się w oczy, bo takich topornych dachów krytych dachówką nigdy tam nie było!!! – podsumowuje historyk.

Widzicie zatem, że krytyka historyków nie jest bezpodstawna, choć - co tu kryć odbiega trochę od dzisiejszych realiów choćby w przypadku kwestii związanej z mieszkaniami dla pracowników kolei - ale czy pasażerowie rzeczywiście mają tak wysublimowane wymagania? ([email protected] Fot.: - dworzec w Piwnicznej-Zdroju i Młodowie - ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu