Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
01/01/2019 - 17:40

Jaki będzie 2019 rok dla Nowego Sącza? Prognozuje prezydent Ludomir Handzel

Jakie prezydent Ludomir Handzel upatruje szanse dla Nowego Sacza w 2019 roku, a jakie widzi zagrożenia? Przeczytajcie wypowiedź specjalnie dla "Sądeczanina":


- Rok, który właśnie pożegnaliśmy był rokiem przełomu, rokiem przygotowania do tego, że następne lata będą lepsze dla Nowego Sącza - mówi "Sądeczaninowi" prezydent Ludomir Handzel. To, tak tytułem wstępu. Mam nadzieję, że nowy rok będzie rokiem intensywniejszego rozwoju, ale też rokiem, w którym zaczniemy rozwiązywać kluczowe bolączki, z którymi boryka się miasto. Mówiąc o szansach dla Nowego Sącza na 2019 rok mam na myśli przede wszystkim środki zewnętrze, które będzie można pozyskać.

Szansą dla miasta jest też nowe otwarcie, są ludzie, którzy będą robić wszystko, aby ściągać do miasta wspomniane fundusze na różnego rodzaju inwestycje. Szansę dla miasta widzę także w otwarciu Nowego Sącza na jeszcze szerszą współpracę z okolicznymi gminami. Z tej strony spływają deklaracje współdziałania.

A zagrożenia? Szykuje się bardzo trudny rok dla sądeckiej oświaty. Miasto musi się błyskawicznie do tego przygotować. Mam nadzieję, że wszystkie środowiska wypracują w tej materii optymalne rozwiązania. Wchodzimy w nowy rok z dużą dziurą budżetową i planujemy zaciągnięcie kredytu.

Prezydent Handzel przyznaje, że 2019 rok będzie kluczowym jeśli chodzi o realizację inwestycji. Najważniejszą z nich, na którą mieszkańcy czekają od wielu miesięcy jest dokończenie budowy mostu heleńskiego i układu komunikacyjnego ul. Krakowska - Legionów - Bulwar Narwiku. Prezydent ma też nadzieję, że rozpocznie się budowa bulwarów nad rzeką Kamienica. Co do innych zadań inwestycyjnych ujętych w budżecie na 2019 rok jest bardziej powściągliwy.

- Do budżetu wprowadzonych zostało wiele inwestycji, które tak naprawdę wskazują tylko intencje - mówi prezydent Handzel. - Dlaczego mówię o intencjach? Nie ma bowiem szans na ich pełną realizację. Środki, jakie zostały na nie zaplanowane są niewystarczające. Takim sztandarowym przykładem jest odbudowa estakady na ul. Tarnowskiej w Nowym Sączu. Na tę inwestycję zarezerwowano 200 tysięcy złotych, gdy tymczasem na zrealizowanie tego przedsięwzięcia potrzeba jest kwota 3,5 mln złotych. Wiele inwestycji, które zostały ujęte w budżecie na 2019 rok są niedoszacowane. Pewnie wiele z nich rozpoczniemy od etapu ponownego projektowania.

Rozmawiała Iga Michalec
[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe