Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
13/10/2021 - 14:55

Jak wrócić autobusem MPK do domu? Kamionka Wielka czeka na decyzje

Mieszkańcy Kamionki Wielkiej już od kilku tygodni czekają na rozwiązanie problemu związanego z deficytem kursów autobusów MPK linii 37. Popołudniami osoby pracujące i uczące się w Nowym Sączu mają problem z powrotem do domów. Co na dziś ustalono w tej sprawie?

Jak wrócić autobusem MPK do domu? Kamionka Wielka czeka na decyzje

W publikacji Rozkład jazdy MPK w Kamionce Wielkiej do poprawki przedstawiliśmy interpelację radnego Mariana Ogórka, który alarmował, że w rozkładzie linii 37 nie ma dziś żadnego autobusu, którymi takie osoby mogłyby wrócić do domu między godziną 15.10 a 17. Radny zaapelował do wójta, by w tym czasie wprowadzić dodatkowy kurs. Wójt Kamionki Wielkiej zobowiązał się z kolei do interwencji bezpośrednio w MPK.

To było kilka tygodni temu. Teraz z kolei sami mieszkańcy sołectwa Bogusza prosili nas o interwencję w tej sprawie, bo w jednym autobusie kursującym z Nowego Sącza do Kamionki Wielkiej i do kolejnych sołectw po 15 godzinie zaczyna panować coraz większy ścisk. Bywa, że jeszcze przed rogatkami miasta, już na przystanku przy ul. Granicznej w pojeździe brakuje miejsc.

Zobacz też: Polski Ład pomoże dokończyć halę sportową w Kamionce Wielkiej?

Prezes MPK Jerzy Leszczyński z miejsca zastrzega, że jego spółka jest w tej sytuacji jedynie operatorem i wykonawcą ustaleń między gminą a Urzędem Miejskim w Nowym Sączu. I to do urzędników magistratu a dokładnie do dyrektora Wydziału Transportu i Komunikacji należy podjęcie decyzji w tej sprawie, bo to on odpowiada za realizację umowy, którą Kamionka Wielka podpisała z miastem w sprawie obsługi przez MPK.

Potwierdza to też sam wójt Andrzej Stanek podkreślając, że jest ze wspomnianym dyrektorem w stałym kontakcie. – Analizy w tej sprawie cały czas trwają. Ale gwarantuję, że nie zostawimy mieszkańców samych z tym problemem i zrobimy wszystko żeby znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Co to znaczy „analizy”? Otóż idą one w dwóch kierunkach – ustalenia czy dodatkowy kurs linii 37 jest rzeczywiście konieczny czy też nie uda się rozwiązać problemu w oparciu o przesunięcia dotychczasowych kursów linii 37 i linii 26. Bo dziś bywa, że autobus tej ostatniej linii jeździ popołudniami z bardzo małą ilością pasażerów. Stanek zaznacza również, że by analizy były miarodajne trzeba było zaczekać na ustalenie w szkołach stałych planów lekcji, które w pierwszych dniach września są jeszcze ruchome.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info ES)Dziękujemy za przesłanie błędu