Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/02/2014 - 07:32

Jak uzdrowić sądecki szpital? Zwolnienia to „ostateczność”

Zarząd Województwa Małopolskiego jednomyślnie zaakceptował plan naprawczy Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Stało się to dopiero po wprowadzeniu do dokumentu poprawek. O jakie dokładnie zapisy chodzi? Próbowaliśmy się dowiedzieć w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Na zadane przez nas pytania, nie udało nam się uzyskać konkretnych odpowiedzi. Urzędnicy podkreślili jednak, że zwolnienia pracowników to ostateczność.
Czytaj: Gotowy plan naprawczy szpitala. Marszałek da 8 milionów złotych, za mało!

Informacje uzyskaną od urzędników Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego publikujemy w całości.

Jakie poprawki do planu naprawczego wprowadził zarząd województwa małopolskiego?

„Plan naprawczy został przedstawiony przez dyrektora szpitala, jako zbiór działań mających na celu poprawę wyników finansowych jednostki. Plan w swojej wersji podstawowej nie uzyskał akceptacji. Dyrektor szpitala został zobowiązany, przez zarząd województwa małopolskiego, do przedstawienia szczegółowych analiz planowanych działań i zakładanych efektów oraz uzupełnienia programu o niezbędne nakłady finansowe na poprawę jakości opieki medycznej i standardów technicznych obiektów szpitalnych, w tym oddziałów. Po przedstawieniu powyższych opracowań oraz mając na uwadze poprawiający się wynik finansowy szpitala, na co miało wpływ wprowadzenie zmian w organizacji szpitala, będących jednymi z elementów planu naprawczego, zarząd województwa małopolskiego przychylił się do jego zatwierdzenia. Jednocześnie zobowiązał dyrektora do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby w efekcie kompleksowej restrukturyzacji jednostki zminimalizować konieczność zwolnień pracowników – traktując to działanie jako ostateczność”.

Jakie są zalecenia zarządu?

„Zarząd uwzględniając autonomię kierowania jednostką przez dyrektora szpitala i samodzielność podejmowanych przez niego decyzji w tym zakresie, przyjął przedstawiony przez niego plan naprawczy. Zaleceniem zarządu jest wprowadzenie monitoringu jego realizacji oraz ocenę przynoszonych korzyści”.

Na jakie działania szpital musi położyć szczególny nacisk?

„Szpital musi położyć szczególny nacisk na działania mające na celu poprawę wyniku finansowego. Należy podjąć działania zarówno w zakresie optymalizacji kosztów, jak i poprzez zwiększenie przychodów np. poprzez zwiększenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zwiększenie kwoty rozliczeń za nadwykonania oraz redukcję niewykonań”.

Jaka jest liczba osób do zwolnienia (planowano 10 proc. załogi) i z jakich grup zawodowych (proszę o podanie dokładnych liczb)?

„W planie naprawczym przewidziano redukcję zatrudnienia o 92,4 etatu. Jednak podkreślić należy, że zarząd województwa małopolskiego zwrócił się do dyrektora szpitala z wnioskiem, aby optymalizacja zatrudnienia była przeprowadzana z uwzględnieniem wszelkich możliwych działań, w celu zminimalizowania konieczność zwolnień pracowników. Dyrektor zobowiązał się w miarę możliwości do uwzględnienia w redukcji naturalnej fluktuacji kadr, przesunięć wewnątrz zakładowych oraz do nie przeprowadzania zwolnień grupowych”.

 Jaki czas dostał szpital na wypełnienie „zaleceń” zarządu?

„Zalecenie zarządu w postaci stałego monitoringu realizacji poszczególnych działań ujętych w programie naprawczym powinno być wdrożone niezwłocznie. Ramy czasowe wprowadzania działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej szpitala określone są w harmonogramie planu naprawczego”.

Jak rozłożyły się głosy w czasie podejmowania decyzji dotyczącej planu naprawczego lecznicy?

„Zarząd mając na uwadze sytuację finansową szpitala, groźbę utraty płynności finansowej jednostki i brak możliwości spłaty zobowiązań przez podmiot oraz konieczność podjęcie działań mających za zadanie poprawę tego stanu, w sposób jednogłośny przyjął do realizacji przedstawiony przez dyrektora szpitala plan naprawczy. Wskazał jednocześnie, że w trakcie jego realizacji mają być podjęte wszelkie możliwe starania, aby działania mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej szpitala przeprowadzone zostały z poszanowaniem praw zarówno personelu szpitala jak i jego pacjentów”.

Kto będzie prowadził nadzór nad realizacją planu i jak on będzie wyglądał?

„Zarząd zalecił szpitalowi wdrożyć stały monitoring realizacji poszczególnych działań ujętych w programie naprawczym Szpitala Specjalistycznego im. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Nadzór nad tymi działaniami sprawował będzie Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM. Z ramienia szpitala oraz departamentu wskazane zostaną osoby do pozyskiwania informacji na temat postępów w realizacji planu. Informacje na ten temat przedstawiane będą na posiedzeniach zarządu w trybie cyklicznych, miesięcznych sprawozdań”.

 

(MC)

Fot. MIGA







Dziękujemy za przesłanie błędu