Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/06/2022 - 09:15

Jak się trzymają piwniczańscy przedsiębiorcy? Będzie debata

W ślad za zaproszeniem do debaty, zaglądamy do kolejnych danych na temat stanu gminy Piwnicznej-Zdroju. Dziś przyjrzymy się, jak w 2021 roku radzili sobie piwniczańscy przedsiębiorcy.

Jak się trzymają piwniczańscy przedsiębiorcy? Będzie debata

Zobacz też: Kto wybuduje nowy most w Wierchomli Wielkiej? Jest tylko jeden chętny

Według danych zawartych w raporcie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w 2021 roku na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój zarejestrowano 75 nowych podmiotów gospodarczych - czytamy na wstępie tej części raportu. I to są dobre wieści, bo w 2020 roku nowych firm było o 7 mniej.

- Jeśli chodzi o liczbę podmiotów wykreślonych z ewidencji w analizowanym okresie wynosiła ona 5 i spadła w stosunku do roku 2020 o 5 firm. 9 podmiotów w 2021 roku zawiesiło swoją działalność, podczas gdy w roku poprzednim była to liczba 17 - donoszą autorzy podsumowania.

Teraz, opierając się na Polskiej Klasyfikacji Działalności sprawdźmy, jakich firm było najwięcej. I tu małe zaskoczenie, bo samorząd piwniczański z założenia stawia na turystykę, a największy odsetek stanowiły firmy w Sekcji F – Budownictwo, których w 2021 roku było zarejestrowanych 444. Kolejną pod względem liczebności sekcją działalności jest sekcja G - Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych.

Zobacz też: Będzie drożej na basenach w Piwnicznej-Zdroju. Sprawdź ceny biletów

Są jednak branże, które na terenie gminy wręcz zanikają. Są tylko dwie firmy zajmujące się dostawą wody i odpadami komunalnymi, jedna obsługująca rynek nieruchomości i - co jest złym sygnałem - tylko 6 prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Jak na te dane popatrzą piwniczańscy radni a przede wszystkim mieszkańcy? Dowiemy się już 28 czerwca. Wtedy bowiem odbędzie się społeczna debata nad raportem, która jest preludium do decyzji o udzieleniu absolutorium dla burmistrza.

Jak wziąć w niej udział? Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos  w dyskusji musi złożyć do przewodniczącego Rady pisemne zgłoszenie poparte podpisami, co najmniej 20 osób. Powyższe zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy będą dopuszczani do głosu według kolejności według kolejności zgłoszeń. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15. Więcej szczegółów pod nr tel. 18 446 40 43 wew. 43. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu