Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
04/08/2020 - 15:50

Jak przekręcają „na bon turystyczny”. Oszuści w sieci już zakasali rękawy

Razem ze startem bonu turystycznego z początkiem sierpnia, wystartowali w sieci oszuści, którzy darmowym, państwowym bonem próbują… handlować. Co to za przekręt?

W internecie pojawiły się oferty oszustów, próbujących sprzedać bon turystyczny. Nie podlega on wymianie ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze - ostrzega ZUS.

-Sprzedawanie bonów jest zatem niezgodne z jego przeznaczeniem – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego oddziału Zakładu.

Czytaj też Firmy się cieszą, matki mają zgryz. Wszystko przez Covidowy zasiłek opiekuńczy

Bon turystyczny, który przysługuje każdemu dziecku do osiemnastego roku życia,  jest wystawiany w formie elektronicznej z datą ważności do marca 2022 roku. Będzie go można wykorzystać do opłacenia między innymi pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus.  System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Także i ten mechanizm wykorzystują oszuści. Na stronach internetowych  pojawiły się oferty płatnych usług, które dotyczą pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji bonu.

czytaj też Jak aktywować bon turystyczny. Startuje 500 plus na wakacje [WIDEO]

- Prosimy z nich nie korzystać. Pomoc przy uruchomieniu internetowego konta jak i aktywacja bonu jest bezpłatna – tłumaczy Szaniawska. -  Wszelkie informacje są dostępne m.in. na stronie internetowej i w każdej placówce ZUS. Można także skorzystać z całodobowej infolinii, pod numere:22 11 22 111.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe