Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
14/08/2022 - 19:50

Jak co roku spotkali się na Cuprówce. Oddali hołd żołnierzom niezłomnym

Góra Cuprówka w Beskidzie Wyspowym była miejscem tragicznych wydarzeń. Teraz jest świadkiem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Tradycji stało się zadość również w tym roku.

W niedzielne popołudnie właśnie w tym miejscu nie mogło zabraknąć tych, którzy co roku oddają hołd żołnierzom niezłomnym z rejonu Żmiącej, którzy po II wojnie światowej byli więzieni, i tych, którzy zostali zabici, bo sprzeciwiali się systemowi komunistycznemu.

Co roku w przeddzień obchodów święta Wniebowzięcia Matki Bożej odprawiana jest msza św. za poległych w walce o niepodległość Polski.

Tak jest również i dzisiaj. W mszy, która rozpoczęła się o godz. 15 na polanie na Górze Cuprówka co roku bierze udział mnóstwo osób: księża, samorządowcy, całe rodziny z rejonu Żmiącej, a także młodzież.

Nikogo nie dziwi tak liczny udział miejscowej społeczności, bo wśród żołnierzy wyklętych, wielu walczących pochodziło właśnie ze Żmiącej. Po mszy świętej odbył się apel poległych.

Pamięć o tych niezłomnych bohaterach, żołnierzach nieugiętych, którzy nigdy nie pogodzili się z systemem komunistycznym jest wśród miejscowej społeczności ciągle żywa i wspaniale pielęgnowana.

[email protected], fot. ZK.

Msza święta i apel poległych na Górze Cuprówka. Hołd żołnierzom niezłomnym
Góra Cuprówka w Beskidzie Wyspowym o tej porze roku jest świadkiem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego (wyklętych). Tradycji stało się zadość również w tym roku.


Dziękujemy za przesłanie błędu