Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
05/06/2020 - 14:50

Blisko 3 tys. maturzystów w Sączu. Jak oni będą zdawać egzamin z tym wirusem?

Tegoroczne matury będą inne niż wszystkie, bo w cieniu pandemii koronawirusa. Przez ostatnie dwa miesiące uczniowie przygotowywali się do egzaminów dojrzałości zdalnie. Jakie będą tego wyniki, przekonają się już w poniedziałek. W Nowym Sączu do matury przystąpi blisko 2,5 tys. uczniów, w powiecie prawie ośmiuset.

W Nowym Sączu do egzaminów przystąpi 2051 uczniów szkół publicznych i 369 z niepublicznych.  

- Wszystkie szkoły do matury są już przygotowane – mówi Małgorzata Belska, dyrektor wydziału oświaty w sądeckim magistracie.  Ze względu na sanitarne reżimy  zostaną wykorzystane wszystkie klasy, w każdej oczywiście będą osobne egzaminacyjne komisje.  Wszyscy uczniowie otrzymali  od prezydenta maseczki, które w sali, po zajęciu miejsca,  będą mogli zdjąć.  Pomieszczenia, które zostały odkażone, są wyposażone w dozowniki z płynami do dezynfekcji. Wszystkie procedury będą zachowane – dodaje Belska.

Czytaj też Wstrzymane przyjęcia w szpitalu. Epidemia przybrała na sile w Małopolsce 

W szkołach  powiatowych do matury przystąpi 524 uczniów.  Najwięcej abiturientów jest w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie (102), Zespole Szkół w Marcinkowicach (92) i Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju (72).

- Zgodnie z wytycznymi, w pomieszczeniach, w których młodzież będzie pisała maturę, zostaną zachowane odpowiednie odstępy pomiędzy zdającymi - co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku – mówi Bożena Mynarek, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Czytaj też Wojna z prezydentem o sądecką podstawówkę. Kto kłamie, kto mówi prawdę [WIDEO] 

Uczniowie powinni pamiętać, że będą mogli korzystać tylko z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora i innych.

Dyrektorzy szkół są natomiast zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup osób zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu