Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/09/2021 - 17:40

IX Konkurs im. ks. prof. Bolesława Kumora: głosowanie czytelników podsumowane

Znamy już głównych laureatów IX Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. Zaszczytne tytuły otrzymali – w kategorii „Sądecki Autor” prof. Julian Dybiec, a w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wyjątkowa publikacja pt. „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” wydanej w 2020 roku pod red. Marii Brylak Załuskiej. Głos mieli też nasi Czytelnicy. Ile ich w sumie oddano?

W IX Konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na „Sądeckiego Autora” oraz „Książkę o Sądecczyźnie” za pomocą specjalnego formularza i za pośrednictwem SMS głosowali Czytelnicy portalu „Sądeczanin”.

W sumie oddano ponad 3000 głosów. W kategorii „Sądecki Autor” wygrał Michał Kalisz, z wykształcenia jest historykiem i prawnikiem, a z zamiłowania to kolekcjoner i regionalista. Podchodzi ze Stróż. Pracownik rzeszowskiego oddziału IPN. W ramach swoich obowiązków służbowych prowadził działalność naukową i edukacyjną, między innymi w ramach projektów badawczych: ”Zagłada Żydów na ziemiach polskich”, ”Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej” oraz ”Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko-żydowskie w latach 1914–1989”. Prowadził wykłady z zakresu historii najnowszej Polski, swoją wiedzę poszerzając podczas licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych.

Autor publikował między innymi w ”Biuletynie IPN” i ”Roczniku Sądeckim”. Jego zainteresowania koncentrują się na zagładzie Żydów i stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. W swoich publikacjach wielokrotnie podejmował temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Udzielał również merytorycznej pomocy osobom starającym się o przyznanie dla siebie lub swoich bliskich tytułu ”Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanego przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, a także współpracował z Kancelarią Prezydenta RP opracowując dokumentację do odznaczeń państwowych dla osób zaangażowanych w udzielanie pomocy Żydom w czasie II wojny. Owocem tej działalności jest uhonorowanie przeszło 80 osób wysokimi odznaczeniami państwowymi przez Prezydentów  RP  Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Współtwórca scenografii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Opracowana przez niego dokumentacja pozwoliła na przyznanie tytułu i medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 7 mieszkańcom powiatu gorlickiego. Michał Kalisz współpracował również z Polskim Radiem Rzeszów w ramach cyklu historycznego „Ślad Pamięci”, a obecnie „Historia duża i mała”. Był konsultantem historycznym kilku programów TVP, m.in. „Było… nie minęło”, „Z Archiwum IPN”, które były poświęcone obozowi NKWD w Trzebusce i miejscu straceń w Turzy oraz dokumentu „Ira Goetz”. Jest autorem sześciu haseł do internetowej wersji „Encyklopedii Solidarności”.

Michał Kalisz jest żołnierzem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Absolwent Szkoły Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej „SONDA”. Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2016) oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za pełnienie nienagannej służby publicznej, aktywną działalność zawodową, społeczną i naukową (2020).

Natomiast według naszych Czytelników w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrał przepiękny album „Sonety pienińskie w fotografiach” autorstwa Jana Gwoździa. Sonety Jana Gwoździa i przepiękne zdjęcia kilku autorów nierozerwalnie łączą się w tym albumie w całość. Wzajemnie się uzupełniają. Czytelnik sięgając po tę książkę zachwyci się nie tylko przepięknymi fotografiami ukazującymi przyrodę Pienin, ale wkroczy do świata poezji. Wszystko to zostało przez Jana Gwoździa spięte w całość. Nierozerwalną częścią tego albumu jest trzydzieści jeden sonetów Jana Gwoździa. Można w nim oglądać fotografie: Zbyszka Lacha, Sebastyona Mężyka, Jana Gwoździa oraz Beaty Hussak (Bukowińskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej). [email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu