Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/01/2022 - 22:15

Ireneusz Gliściński: zwyczajny wójt czy niezwyczajny organista?

Z ustawowej definicji w samorządzie gminnym wójt jest jednoosobowym organem wykonawczym. W praktyce zaś Ireneusz Gliściński wójt gminy Krasocin (woj. świętokrzyskie) obok sprawowania najwyższej funkcji w gminie od ponad siedmiu lat jest parafialnym organistą. I jak się wydaje muzyczna pasja wójta nie przeszkadza w zarządzaniu gminą, a wręcz przeciwnie, wykonywanej przez niego pracy dodaje wyjątkowości.

Ireneusz Gliściński. Fot. świętokrzyska policja

Krasocin jest gminą wiejską, położoną w województwie świętokrzyskim. Gmina liczy nieco ponad dziesięć i pół tysiąca mieszkańców. Jedną z najbardziej charakterystycznych gminnych budowli jest murowany holenderski wiatrak. Wiatrak został zbudowany w 1920 roku i od tego czasu strzeże gminnych terenów będąc jednocześnie niemym świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym tych najtragiczniejszych z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Krasociński wiatrak przetrwał czas wojen, a następnie kilkukrotnie zmienił właścicieli i swój stan techniczny. Ostatecznie jednak od 2017 roku właścicielem holenderskiego wiatraka jest gmina Krasocin, a po przeprowadzonym remoncie zakończonym dopiero w czerwcu 2020 roku (środki na remont wiatraka w wysokości pół miliona złotych przeznaczyło również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) od połowy maja 2021 roku wiatrak został otwarty dla zwiedzających i działa jako Krasockie Muzeum Chleba.

Inicjatorem przeobrażenie murowanego wiatraka w muzeum chleba był wójt Ireneusz Gliściński. Wewnątrz wiatraka na trzech poziomach zgromadzone zostały eksponaty związane z pracą na roli. Nie brakuje cepów, kos czy pługów konnych, znaleźć można również przedmioty, których do tej pory poszukiwać można było w skansenach lub w zakurzonych kątach wiejskich strychów naszych babć i dziadków – łopat do wypiekania chleba, maselnic czy żelazek „z duszą”.

Oceniając gminę z analitycznego punktu widzenia (tj. badając ostatnio opublikowane dane Urzędu Statystycznego w Kielcach, które dotyczą 2019 roku) w Krasocinie na jeden kilometr kwadratowy powierzchni gminy przypada 55 osób. Dochody ogółem budżetu gminy na jednego mieszkańca w 2019 roku wyniosły 4912 złotych, a wydatki ogółem osiągnęły wartość 4557 złotych. Powierzchnia lasów w gminie wynosi ogółem 8719 hektarów. Środki w dochodach budżetu gminy Krasocin na finansowanie i współfinansowanie programów i projektów unijnych w 2019 roku osiągnęły wysokość 1,2 miliona złotych.

Gminą Krasocin od 2010 roku zarządza Ireneusz Gliściński. Wyboru w 2010 roku wójt Gliściński wygrał zdobywając zaufanie 53% mieszkańców gminy. Ten jak mogłoby się wydawać imponujący wynik nie pozostał z wójtem na długo. Już podczas kolejnych wyborów w 2014 roku poparcie wójta Gliścińskiego wyniosło 70%, a ostatnie wybory w 2018 roku wójt wygrał zdobywając głosy aż 85% mieszkańców Krasocina.

Wskazane powyżej liczby mówią same za siebie – wójt Ireneusz Gliściński skutecznie zarządza gminą, a efekty tego zarządzania liczyć można nie tylko w przeprowadzonych w gminie inwestycjach i modernizacjach, ale również w zaufaniu jakim mieszkańcy Krasocina obdarzyli wójta.

W odniesieniu do inwestycji przeprowadzanych w gminie nie sposób nie napisać w tym miejscu, że budowa sieci kanalizacyjnej, świetlicy, rozbudowa oświetlenia ulicznego czy wymiana dachu budynku ochotniczej straży pożarnej to tylko nieliczne inwestycje, które aktualnie realizowane  są (lub właśnie zostały zrealizowane) na terenie gminy Krasocin. W ramach zaś programu Polski Ład gmina otrzyma ponad siedem milionów złotych na modernizację byłej remizy, tak aby po jej zakończeniu można było prowadzić działalność kulturalną polegającą m.in. stworzeniu odpowiednich warunków do wykonywania prób i występów Młodzieżowej Orkiestry Dętej (uważanej za jedną z najlepszych w całym kraju).

Wspomnienie o orkiestrze i koncertach nie jest również przypadkowe, bowiem wójt Gminy Gliściński od ponad siedmiu lat w parafii w Krasocinie i od 17 lat w sąsiedniej parafii Kozłów pełni funkcję organisty.  Pogodzenie pracy w urzędzie z funkcją organisty jak sam wójt Gliściński przyznaje jest możliwe, jednak wymaga odpowiedniego, wcześniejszego zaplanowania obowiązków, zarówno pracy w samym urzędzie jak i służbowych wyjazdów. W szczególności, że w parafialnym Krasocińskim kościele wójt zapewnia muzyczną oprawę podczas każdej mszy w dni powszednie i podczas każdej mszy w niedzielę.

Pasja, talent i muzyczne zamiłowanie wójta wpływają również na promocję całej gminy, a dodatkowo znajduje przełożenie np. jako wsparcie udzielane kołom gospodyń wiejskich działających na trenie gminy.  W tym roku to właśnie Koło Gospodyń Wiejskich w Występach (wsi na terenie gminy Krasocin) zwyciężyło w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.  Finał konkursu odbył się we wrześniu w Pałacu Prezydenckim. Do Warszawy wraz z kołem przyjechał również wójt Krasocina, który wraz z innymi członkami orkiestry, ubrany w regionalny strój muzycznie wspierał członkinie koła gospodyń grą na akordeonie.

Wójt Gliściński znany jest również z poczucia humoru o czym może chociażby świadczyć nagrana w humorystyczny sposób przez wójta specjalnie dla dzieci z okazji ich dnia piosenka. A jeżeli mowa o nagraniach, to wójt nagrał już dwie płyty ze swoją muzyką, pod koniec poprzedniego 2020 roku, w przygotowaniu była trzecia płyta z udziałem radnej gminy Iwony Duszy. (Paulina Sudoł) Fot. Policja







Dziękujemy za przesłanie błędu