Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
22/11/2023 - 16:15

Inwestycja utknęła w martwym punkcie. Miasto chce wydać na to kolejne pieniądze

Budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w Zawadzie dopadły takie same problemy, jakie obserwujemy na stadionie Sandecji. Niezbędna będzie inwentaryzacja i kolejny przetarg. Temat pojawi się kolejny raz podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Miasto planuje zwiększyć wydatki na inwestycję.

Problemy z budowami w Nowym Sączu

W Nowym Sączu bardzo głośno jest cały czas o trzech inwestycjach, które utknęły w martwym punkcie. Przypomnijmy, że zarówno za budowę stadionu Sandecji, jak i boiska w Zawadzie oraz bloków przy ul. 29 listopada odpowiedzialna była Grupa Blackbird. Wiadomo już jednak, że dokończyć będzie je musiał inny wykonawca.

Sprawie poświęcone były dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta. Podczas pierwszej dyskusja trwała bardzo długo. Władze miasta przekazały, że niezbędna będzie teraz inwentaryzacja, po której zostaną ogłoszone przetargi.

O boisku w Zawadzie na sesji Rady Miasta Nowego Sącza

Temat powróci ponownie podczas sesji, która zaplanowana została na wtorek (28 listopada). W projekcie zmiany uchwały budżetowej znalazł się bowiem punkt dotyczący właśnie boiska w Zawadzie. Miasto planuje zwiększyć wydatki na tę inwestycję o 917 tys. zł. 

- Ogłoszenie nowego przetargu nie jest uzależnione od zakończenia rozliczeń z generalnym wykonawcą, lecz precyzyjnego dokonania inwentaryzacji. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu skróci czas postępowania przetargowego, liczbę ewentualnych zapytań oraz ułatwi współpracę już z nowym wykonawcą - czytamy w projekcie uchwały.

Władze miasta zaznaczają, że korekta wydatków na tę inwestycję, uwzględniająca możliwy wzrost kosztów jest niezbędna. Efektem ma być zakończenie budowy i jej rozliczenie w 2024 roku. Czytamy również, że wnioskowane zwiększenie limitu wydatków na 2023 rok dotyczy wyłącznie środków własnych i ma pokryć zobowiązania, będące efektem inwentaryzacji. 

- Ich rzeczywista wartość na dzisiaj nie jest znana, a ostateczne rozliczenia z dotychczasowym generalnym wykonawcą, choć planowane na 2023 rok, mogą zostać sfinalizowane w roku 2024 - brzmi uzasadnienie.

Obecnie na placu budowy mamy jedynie piasek w miejscu przyszłego boiska. Do wykończenia pozostał również budynek, a całe otoczenie musi zostać odpowiednio zagospodarowane. Na realizację inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Rada Miasta Nowego Sącza zgodziła się już wcześniej na dołożenie do niej 1,8 mln zł. Grupa Blackbird zamierzała wszystko wybudować za 6,86 mln zł. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu