Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
07/08/2020 - 15:15

Ile zarobili wójt Kamionki Wielkiej i szef tutejszych radnych w 2019 roku?

Nastał sezon publikowania oświadczeń, których ustawowy obowiązek składania mają m.in. samorządowcy. Jak to wygląda w przypadku wójta Andrzeja Stanka i przewodniczącego miejscowej rady Marcina Kiełbasy?

Ile zarobili wójt Kamionki Wielkiej i szef tutejszych radnych w 2019 roku?

Mieszkańców zawsze intryguje, czego dorobił się ich wójt, burmistrz czy prezydent. Jakim autami jeżdżą radni. Może to trochę i wścibskie, ale według ustawodawcy publikowanie, podawanie do wiadomości publicznej informacji o dochodach i majątku samorządowców ma zagwarantować czytelność i przejrzystość funkcjonowania urzędów gmin i miast. Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, ile kto zarabia, bo w końcu pensje i diety samorządowców opłacane są z podatków przez owo społeczeństwo płaconych.

Zobacz też: Szok! Skutki burz kosztować będą Kamionkę Wielką aż 19 procent dochodów!

Dziś przedstawimy oświadczenia majątkowe wójta Kamionki Wielkiej i szefa jego organu nadzorczego, czyli rady. Otóż Andrzej Stanek jako wójt zarobił w 2019 roku prawie 125 tysięcy złotych ale w oświadczeniu wykazał też dochód wynikający z emerytury strażackiej – ok. 75,5 tys. zł. Suma wygląda całkiem imponująco, tyle, że wójt ma też zobowiązania wobec banków w wysokości ponad 9 tys. zł a jego małżonka – w wysokości ok. 19 tys. zł.

Państwo Stanek posiadają też dom o powierzchni ok. 220 metrów kwadratowych o wartości ok. 300 tys. zł oraz działkę budowlaną o powierzchni ok. 0,1223 ha oszacowaną na 35 tys. zł. Wójt wykazał też oszczędności w kwocie 20 tys. zł.

Jak to wygląda w przypadku przewodniczącego rady Marcina Kiełbasy? Otóż w 2019 prowadząc swoją działalność gospodarczą Kiełbasa wykazał 36 tys. 640 zł przychodu a 27 tys. 583 zł dochodu, z tytułu etatu na poczcie – prawie 34 tys. zł.

Zobacz też: Pieniędzy rządowych na most na Kamienicy nie będzie? Nie w 2020 roku
Szef rajców ma też gospodarstwo rolne, ogólnoproducyjne o powierzchni 6,97 hektara z oborą, stodołą i spichlerzem o wartości ok. 400 tys. zł i gospodarząc na nim zarobił ok. 2 tys. 700 zł.
Kiełbasa ma też własny dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych wyceniony na 200 tys. zł oraz a na dzień 31 grudnia dysponował oszczędnościami w kwocie ok. 18,5 tys. zł. Ile zarobił na diecie radnego? Dokładnie 16 tys. 104 zł.

Wszystkie oświadczenia radnych, dyrektorów szkół i najważniejszych urzędników Urzędu Gminy można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Kamionki Wielkiej.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe