Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
04/11/2021 - 11:15

Idzie zima, wraca smog. Co zrobiliśmy, by ratować czyste powietrze?

Zima już za rogiem. Idąc ulicami ponownie zobaczymy dym unoszący się z kominów. O problemie smogu mówi się od kilku lat. Czy władze samorządowe w ciągu ostatniego roku czyniły starania by z nim wygrać? Spytaliśmy o to w gminie Gorlice.

Kolejny rok i znów to samo. Czy smog ponownie da nam się we znaki? Mimo że coraz więcej osób korzysta chociażby z ogrzewania gazowego, to idąc wieczorami ulicą bez problemu dostrzegamy dym unoszący się z kominów.

O problemie mówi się od dłuższego czasu. Temat zanieczyszczenia powietrza powraca jednak głównie w miesiącach zimowych, kiedy jest najbardziej odczuwalny. Jak w ciągu ostatniego roku poszczególne jednostki samorządowe w naszym regionie próbowały go zwalczyć?

W gminie Gorlice każdego roku przeprowadzane są kontrole planowe i interwencyjne palenisk, w zakresie przestrzegania przepisów zgodnie z wymaganiami programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. 

Ponadto gmina uczestniczy w dwóch projektach mających na celu ograniczenie niskiej emisji poprzez wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła (opalanych drewnem i węglem) na nowoczesne kotły spalające gaz lub biomasę.

W ramach pierwszego z nich - "Modernizacja systemów ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Związku Gmin Ziemi Gorlickiej", zainstalowane zostały 3 kotły na gaz, 3 na ekogroszek i 2 na biomasę. Łączna wartość tych inwestycji to 130 599,99 zł. W tym roku modernizacja jest planowana jeszcze u 4 mieszkańców.

Fot.: JM

To jednak nie wszystko. Dzięki drugiemu projektowi, realizowanymu wraz z klastrem energii „Biała-Ropa”, założonych zostało 10 kotłów na gaz i 2 na biomasę (wartość inwestycji – 266 130 zł). W obu przypadkach dofinansowanie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej o walce ze smogiem w regionie przeczytacie w listopadowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, w raporcie o tym, co od ostatniej zimy zrobiły gminy Sądecczyzny by zapobiegać zanieczyszczaniu powietrza. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: JM)Dziękujemy za przesłanie błędu