Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
10/01/2020 - 09:40

Ich też nie ominęła podwyżka cen śmieci. Niektórzy mogą liczyć na ulgę

W podsądeckiej gminie Łabowa też wzrosły od nowego roku ceny odbioru i wywozu śmieci. Mieszkaniec płaci 18 złotych miesięcznie, ale każda osoba, które wykaże, że w swoim gospodarstwie posiada kompostownik na odpady zielone może liczyć na 4 złote ulgi z budżetu gminy. Oznacza to , że będzie płacił 14 zł od osoby.

Podwyżka cen za odbiór śmieci nie ominęła też tej podsądeckiej gminy. Podobnie, zresztą jak to miało miejsce w innych gminach na Sądecczyźnie.

Odbiorem odpadów z terenu tej gminy zajmują się dwie firmy. Do ubiegłego roku jedna zajmowała się wywozem śmieci segregowanych, druga – niesegregowanych.

Zobacz także: Zobacz harmonogram wywozu śmieci na rok 2020 w Łabowej

W ubiegłym roku stawka dla mieszkańców gminy Łabowa, którzy segregowali śmieci wynosiła 13 zł od mieszkańca (miesięcznie). Osoby, które segregowały odpady mogły liczyć na gminną ulgę. Wynosiła ona 4 złote od mieszkańca. De facto każdy mieszkaniec segregujący odpady płacił miesięcznie 9 złotych. Natomiast takiej ulgi nie mieli ci mieszkańcy, który nie zdecydowali się na segregację.

- W gminnym budżecie na zapewnienie i wypłatę ulgi dla mieszkańców zabezpieczyliśmy ponad 250 tys. złotych – mówi Sławomir Rybarski, zastępca wójta gminy Łabowa.

Pod koniec ubiegłego roku radni podnieśli cenę za wywóz śmieci na 18 złotych dla wszystkich mieszkańców.

- Teraz wszyscy objęci są obowiązkiem segregacji śmieci – dodaje wicewójt.

Władze gminy chcą zachęcić mieszańców do zakładania kompostowników, w których można gromadzić masę roślinną, aby jak najmniej trafiało jej na wysypisko. Przypomnijmy, że odpady z terenu gminy Łabowa są wywożone na składowisko w Gorlicach.

Mieszkańcy, którzy wykażą, że posiadają w gospodarstwie taki kompostownik mogą w tym roku liczyć na gminną ulgę w takiej samej kwocie – czyli 4 zł miesięcznie dla każdej osoby. Oznacza to, że tacy mieszkańcy będą płacili miesięcznie 14 zł.

W tegorocznym budżecie ujęto na wypłatę tych ulg podobną co w ubiegłym roku kwotę – 250 tys. złotych.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)