Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
18/01/2020 - 21:00

I znów Chełmiec chce się skarżyć, że nie został miastem

Na najbliższej sesji radni gminy Chełmiec znów będą podejmować decyzję na temat odwołania się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwołania decyzji o przyznaniu sołectwu statusu miasta. Tym razem chodzi o rozporządzenie rady ministrów z 19 grudnia 2019 roku.

I znów Chełmiec chce się skarżyć, że nie został miastem

Już 20 stycznia radni z gminy Chełmiec znów będą dyskutować na temat praw miejskich dla sołectwa Chełmiec a dokładniej rozporządzenia z końca ubiegłego roku, które jednoznacznie mówi o tym, że Chełmiec takich praw nie otrzyma. Wcześniej kilkukrotnie odwlekano datę tego wydarzenia, bo strona rządowa jak również władze województwa uznały, że cały proces legislacyjny, który przeprowadził w tej sprawie chełmiecki samorząd, a przede wszystkim sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych, budzi poważne wątpliwości. BY je rozwiać kilkukrotnie wzywano władze Chełmca do ponownego przeprowadzenia konsultacji. Sposobność do tego była dwukrotnie - raz przy wyborach samorządowych w 2018 roku, raz przy wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Połączenie konsultacji z wyborami - jednymi lub drugimi - pozwoliłoby na zminimalizowanie kosztów tych pierwszych jednocześnie przy zapewnieniu frekwencji, która pozwoliłaby na jednoznaczną ocenę czy mieszkańcy gminy Chełmiec chcą lub nie, by ta miejscowość została miastem. Tak się jednak nie stało i 19 grudnia 2019 rada ministrów podjęła decyzję - kolejnego odroczenia i szansy na rozwianie wątpliwości w tej sprawie nie będzie. 

Zobacz też: Bernard Stawiarski uznany za winnego. Jest wyrok w sprawie karnej

Przytoczmy stosowny fragment z ostatniego rozporządzenia. - W lipcu 2019 r. Minister MSWiA, mając na względzie istotne zastrzeżenia co do legalności przeprowadzonych konsultacji społecznych przez władze gminy Chełmiec,  na podstawie art. 4a ustawy o samorządzie gminnym po raz kolejny wystąpił do Rady Gminy Chełmiec o przedstawienie opinii w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Chełmiec, poprzedzonej stosownymi konsultacjami. W odpowiedzi na powyższe Rada Gminy Chełmiec podjęła uchwałę, w której podtrzymała w całości wniosek złożony do MSWiA w 2017 r. i pozytywną opinię w zakresie tej zmiany. Rada Gminy Chełmiec nie przeprowadziła nowych konsultacji z mieszkańcami.

- W związku z powyższym, mając na względzie skutki wyroku WSA w zakresie aktu prawnego, który rzutuje na legalność jednego z ważnych elementów (konsultacje społeczne), które Rada Ministrów brała pod uwagę rozstrzygając o statusie miasta miejscowości Chełmiec w dniu 24 lipca 2017 r., zasadnym pozostaje uchylenie przepisów dotyczących nadania statusu miasta miejscowości Chełmiec  - brzmi kluczowy fragment rozporządzenia, które - jeśli radni się na to zgodzą - będzie przedmiotem kolejnej skargi składanej przez gminę w Trybunale Konstytucyjnym.

O ironio, jako jeden z argumentów użytych w skardze do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przywołanego rozporządzenia jest m.in. brak konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Chełmiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu