Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
06/07/2013 - 09:00

I Spotkanie Małgorzat w Nowym Sączu 13 lipca

Sądeckie Forum Kobiet i Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna organizują 13 lipca 2013 r. I Spotkanie Małgorzat. Patronat objął prezydent Nowego Sącza.
- Pomysł narodził się jesienią ubiegłego roku, kiedy wracałyśmy z ogólnopolskiej konferencji na temat raka piersi. Okazało się, że w jednym przedziale było nas kilka pań o imieniu Małgorzata i wszystkie z Nowego Sącza. Natychmiast pojawiło się skojarzenie z patronką naszego miasta, a dalej pomysł, że trzeba to wykorzystać i zagospodarować – mówi Lidia Iwanczewska z Sądeckiego Forum Kobiet. – Zainteresowałyśmy pomysłem Małgorzatę (a jakże!) Grybel, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta, a przez nią prezydenta, który chętnie się zgodził patronować naszej inicjatywie. Zaczynamy skromnie od Nowego Sącza, ale mamy potwierdzenie z Nowego Targu, że przyłączą się do nas tamtejsze „amazonki”. Być może sądeckie spotkania Małgorzat rozwiną się na większą skalę - małopolską i ogólnopolską – dodaje Lidia Iwanczewska.
Spotkanie Małgorzat rozpocznie się o godzinie 10.00 mszą św. w Bazylice św. Małgorzaty. Z kościoła korowód Małgorzat przejdzie pod Ratusz, gdzie powita je prezydent miasta. Dalszy ciąg spotkania będzie zależał od pogody. Jeżeli będzie ładna, wszystko będzie się odbywało na płycie Rynku, jeżeli nie – w Sali Obrad Ratusza. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek opowie historię herbu miasta Nowego Sącza. O godzinie 11.00 sądeccy aktorzy przedstawią inscenizację Legendy o św. Małgorzacie, a kwadrans później rozpocznie się koncert „Małgorzaty w piosenkach”. Małgorzaty, które przyjdą na to spotkanie mogą liczyć na niespodzianki, przygotowane między innymi przez firmę Avon.
- Będzie czynne stoisko informacyjne Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna, ale nie chcemy zasmucać tego pierwszego spotkania, nie będzie to wątek dominujący. Niech to będzie spotkanie radosne – mówi Lidia Iwanczewska.

Jeżeli ktoś zapomniał, przypominamy:
Herb Nowego Sącza przedstawia w błękitnym polu postać św. Małgorzaty, stojącej na grzbiecie zielonego smoka. Św. Małgorzata występowała w herbie od momentu założenia miasta w 1292 r. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem na herb miasta wybrano świętą, patronującą miejscowemu kościołowi farnemu.
JG
Fot. UMNS
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020