Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
01/12/2014 - 13:25

Honorowa akcja krwiodawstwa w Zespole Szkół w Podolu – Górowej

Prawie dwanaście litrów cennego „daru życia” zebrano podczas akcji krwiodawstwa, która odbyła się w Zespole Szkół w Podolu-Górowej (gmina Gródek n/Dunajcem). Pozyskana krew trafiła już do osób potrzebujących.
Na kilka godzin udostępnione w szkole sale zamieniły się w punkt poboru krwi. Na apel o oddawanie tego wyjątkowego daru odpowiedziało 45 chętnych. 25 mogło podzielić się krwią.

Akcję krwiodawczą w szkole w Podolu-Górowej zainicjowała Bożena Ziobrowska, która wspierana przez dyrektor Annę Firlej oraz Mieczysława Orczykowskiego, prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu doprowadziła do sfinalizowania rozpoczętego wiele tygodni wcześniej projektu.

Akcja została poprzedzona starannie przygotowaną kampanią informacyjną. 13 listopada na zebraniu z rodzicami Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Katarzyny Marchacz i Katarzyny Wójtowicz przygotował krótką prezentację na temat krwiodawstwa oraz rozdawał ulotki informacyjne. Rodzice mogli dowiedzieć się m. in. dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi, kto może ją oddawać, a także jakie z tego tytułu wynikają przywileje i uprawnienia. Kilka dni później do szkoły przyjechali starszy chorąży Damian Podgórski oraz sierżant Grzegorz Strączek z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej działający w Klubie Honorowych Dawców Krwi przy Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Przeprowadzili oni prelekcję dla uczniów w klasach 4 – 6 podstawówki oraz dla uczniów gimnazjum. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz filmiki dotyczące krwiodawstwa.

- Głównym celem tych działań było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby ludzi chorych i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa – mówi Bożena Ziobrowska, inicjatorka akcji. - Przygotowano kolorowe ulotki i plakaty, które rozwieszone zostały na tablicach informacyjnych w okolicznych miejscowościach. Informacje o planowanej akcji pojawiły się na stronie internetowej szkoły, w naszej gazetce oraz w Radiu RDN Małopolska. Korzystając z życzliwości proboszczów okolicznych parafii mogliśmy o naszej akcji poinformować także z ambon. Staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszej rzeszy potencjalnych dawców, aby uwrażliwić ich na ten ważny problem.

Zachęcanie do oddawania krwi nie pozostało bez echa. Podczas pierwszej akcji krwiodawczej organizowanej w murach szkoły zebrano prawie 12 litrów krwi.

- To całkiem niezły wynik – dodaje inicjatorka przedsięwzięcia. - Krwi nie można przecież kupić, nie można jej wyprodukować. Krew można jedynie podarować i do tego zachęcaliśmy mieszkańców Podola – Górowej i okolic. Wszystkim, którzy nas wsparli z całego serca dziękujęmy. Takie gesty są świadectwem, że żywe są wśród nas słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwał personel nowosądeckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Krew pobierały: Celina Pancerz, pielęgniarka koordynująca, a także pielęgniarki - Beata Doniec, Elżbieta Jurczak, Elżbieta Czyżowska, technik analityki medycznej Dorota Urbańska. Pracowały także rejestrator medyczny Kunegunda Potoczek i lek. Bogumiła Treit.

(MIGA)
Fot. arch. szkoły.
Dziękujemy za przesłanie błędu