Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
30/09/2020 - 17:10

Hiobowe wieści. Zakażeni księża w trzech parafiach. I jeszcze zaraza w szkole

Koronawirus przypuścił atak na powiat limanowski. Najpierw zaraza dopadła domy opieki społecznej w Mszanie Dolnej i Rabie Niżnej, teraz okazuje się, że koronawirus dotknął aż trzy parafie. Zarażeni są dwaj księżą w Jaworznej i proboszcz parafii w Podłopieniu. Na kwarantannie są także księża w Laskowej. To jeszcze nie koniec złych wieści. Na cztery spusty trzeba było zamknąć podstawówkę w Jaworznej, bo Covid-19 ma jedna z uczennic.

Czy powiat limanowski, który kilka dni temu wrócił do żółtej strefy niebawem zaświeci na czerwono? Jedno za drugim zapalają się ogniska zakażeń. Koronawirus dotknął duchownych w trzech parafiach.

W Jaworznej, w gminie Laskowa, w parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zarazili się dwaj księża, proboszcz Marek Kita i prałat Józef Cieśla. Jeden z kapłanów, u którego objawy choroby nie ustępowały, został przewieziony do szpitala. Informacja pojawiła się na parafialnej stronie internetowej.

- Ksiądz prałat jest na oddziale zakaźnym w szpitalu w Krakowie. Rozmawiałem z nim dzisiaj. Jest osłabiony, ale w szpitalu ma dobrą opiekę. Ja natomiast jestem w izolacji na plebanii – napisała ks. Marek Kita. -  Można powiedzieć, że przechodzę chorobę bezobjawowo. Odprawiam zamówione Msze św. za siebie i ks. prałata. Modlę się także, aby jak najmniej osób z parafii dotknęła epidemia. Dziękuję za pamięć i troskę. Mam wszystko co mi jest potrzebne do funkcjonowania – poinformował proboszcz.

Czytaj też Jest już wszędzie! Koronawirus w przedszkolu. czterysta osób na kwarantannie

Koronawirusem zaraził się też proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Podłopieniu, ks. Wiesław Orwat, który przebywa w izolacji. Wikariusz parafii, ks. Franciszek Malarz  jest na kwarantannie.  

- Proszę o modlitwę za mnie i ks. Franciszka Malarza – zaapelował do wiernych proboszcz za pośrednictwem strony internetowej.

Kościół w Podłopieniu został zdezynfekowany, a nabożeństwa odprawiają księża z innych parafii.

Z kolei w Laskowej kapłani, zostali objęci kwarantanną. W izolacji mają przebywać do 2 października. I tam kościół trzeba było zdezynfekować.

To jeszcze nie koniec tej limanowskiej listy zakażeń. Na cztery spusty trzeba było zamknąć podstawówkę w Jaworznej, gdzie katechetą był zakażony ksiądz i gdzie COVID-19 wykryto u jednej z uczennic. Na razie placówka pracuje zdalnie. Dzieci i nauczyciele będą mogli wrócić do szkoły w przyszłym tygodniu.

Czytaj też Czy to się u nas nigdy nie skończy? Mamy dwa nowe ogniska koronawirusa

Ostatnie, wtorkowe dane z wojewódzkiego sanepidu to 168 zakażeń w Małopolsce. Najwięcej z tego – blisko trzydzieści -  było w powiecie limanowskim, gdzie w ciągu dwóch tygodni odnotowano 155 zakażeń. Limanowszczyzna jest niebezpiecznie blisko strefy czerwonej, dla której minimum to 158 zachorowań. ([email protected], fot. OsP Laskowa)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)