Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/04/2021 - 12:50

Grybów w mętnej wodzie. Miasto dostało nowy termin na naprawę

Kontrola jakości grybowskiej wody przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wykazała podwyższoną mętność. Miasto ma czas na usunięcie problemu do 23 maja. W wiadomości wysłanej do naszej redakcji, MPGK odniosło się do zarzutów formułowanych przez czytelniczkę.

Kilka dni temu, czytelniczka poinformowała nas o bardzo złej jakości wodzie w Grybowie. Po naszej interwencji pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej dokonali  poboru jej próbek z wytypowanych punktów. Wyniki kontroli potwierdziły podwyższoną mętność.

Przeczytaj więcej na ten temat: Sanepid ponownie sprawdza wodę w Grybowie. Przeprowadził też kontrolę w MPGK

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej otrzymało tym samym czas na usunięcie problemu do 23 maja. W wiadomości wysłanej do naszej redakcji, spółka odniosła się do zarzutów kierowanych w jej stronę przez czytelniczkę. Grybowianka zarzucała spółce, że prace naprawcze wykonywane były w ostatnim tygodniu poprzedniego terminu naprawy zleconego przez sanepid oraz, że nie ma żadnej poprawy, mimo robót wykonywanych koparką w ujęciu wody na osiedlu Bema.

- Działania podejmowane przez nas na Stacji Uzdatniania Wody „Równie” zlokalizowanej przy Stadionie Miejskim w Grybowie po ostatniej interwencji skutkowały zadowalającym wynikiem badań już dnia 19 marca. Nieprawdą jest zatem, że dopiero w ostatnim tygodniu wyznaczonego terminu poprawialiśmy stan ujęcia. Prace, które były wówczas wykonywane, polegały na wymienianiu całego złoża w rowie filtracyjnym, na którym oparta jest technologia grawitacyjnego oczyszczania wody z ujęcia wody rzecznej – informuje MPGK.

-  Wymiana ta, ma na celu zwiększenie możliwości filtracyjnych złoża, które zatrzymuje cząsteczki zawiesin zawartych w wodzie. Każdorazowo, przy intensywnych opadach deszczu prowadzimy wzmożone chlorowanie wody w granicach dopuszczanych rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w celu uniknięcia zanieczyszczenia bakteriologicznego. Dodatkowo dokonaliśmy kolejnej konserwacji zbiornika głównego, a także kontroli sprawności lampy UV. W kolejnych etapach będą prowadzone również prace przy studni zlokalizowanej bezpośrednio na rzece Biała Tarnowska – dodaje spółka.

Zobacz również: Rusza kolejowa inwestycyjna ofensywa na trasie między Stróżami a Grybowem

Termin wyznaczony przez sanepid upływa za miesiąc. Miasto zapewnia, że wszystkie działania są podejmowane dla dobra mieszkańców i mają służyć poprawie jakości wody.

- Prosimy o wyrozumiałość, gdyż działania przez nas podejmowane są adekwatne do wykorzystywanej technologii, jednak zmagamy się z typowymi problemami ujęcia wód powierzchniowych. Wszystko, co robimy służy polepszeniu jakości wody dostarczanej do spożycia przez mieszkańców miasta Grybowa – kończy swoją wiadomość MPGK. ([email protected], fot.: Pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu