Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/06/2015 - 08:32

Grupa Regionalna Michalczowa ma 15 lat

Grupa Regionalna "Michalczowa", której początek działalności przypada na 2000 rok, istnieje i działa w niewielkiej liczącej zaledwie 430 mieszkańców miejscowości Michalczowa (gmina Łososina Dolna). W tym roku obchodzi 15-lecie działalności.
Grupa działa pod patronatem Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego "Michalczowa" przy Szkole Podstawowej w Michalczowej i wspierana jest m.in. finansowo przez Urząd Gminy w Łososinie Dolnej oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Założycielem, kierownikiem artystycznym zespołu jest Andrzej Mliczek.

W trzech zespołach (dziecięcym, młodzieżowym i dorosłym) zrzesza ponad 70 osób kultywujących miejscowe zwyczaje, śpiewu, tańca i muzykowania. Dzieci i młodzież uczą się tradycyjnego śpiewu, tańca, oraz nabywają umiejętności gry na instrumentach ludowych w Szkółce Muzykowania Ludowego prowadzonej przez Martę Mikulską-Jurczak. Z zespołem współpracowali uznani muzycy ludowi: Józef Józefowski, Jan Szabla.
Kapele dziecięca i młodzieżowa w wraz z zespołem dokonały nagrań płyt CD, DVD oraz kilku nagrań dla Telewizji Polskiej TVP1, TVP3, a także wystąpiły w bardzo popularnym, emitowanym na żywo programie Telewizji Serbskiej RTS1.

Stowarzyszenie "Michalczowa" wraz z Grupą Regionalną "Michalczowa" współpracuje z wieloma instytucjami kultury, stowarzyszeniami, zespołami folklorystycznymi.

Stowarzyszenie wraz Grupą Regionalną "Michalczowa" jest organizatorem w Michalczowej cyklicznych imprez folklorystycznych: Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych oraz Przeglądu Folkloru Sądecczyzny.

Grupa Regionalna "Michalczowa" na przestrzeni swojej działalności prezentowała wielokrotnie swój dorobek artystyczny podczas koncertów, przeglądów, festiwali w kraju i zagranicą:

Ogólnopolski Festiwal Dziecko w Folklorze - Baranów Sandomierski,
Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór (CiOFF) - Nowy Sącz
Tydzień Kultury Beskidzkiej(Wisła, Szczyrk, Oświęcim, Maków Podhalański, Istebna)
Karpacki Festiwal - Rabka Zdrój,
Festiwal Górali Polskich - Żywiec,
Święto Pieśni i Tańca - Szczyrzyc,

Słowacja (Sabinov, Smiźany, Kokava, Liptovska Teplićka, Porać),
Serbia (Obrenovac, Beograd),
Grecja (Halkidiki-Pefkohori),
Włochy (Crescentino, Vercelli, Borgex),
Bośnia - Hecegovina (Medziugorie),
Chorwacja (Ston).

Oprac: (Rob)
Źródło i fot: michalczowa.iap.pl


 






Dziękujemy za przesłanie błędu