Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/06/2013 - 15:00

Gródek nad Dunajcem z odnowioną oczyszczalnią ścieków

Coraz więcej domów w Gródku nad Dunajcem będzie przyłączanych do sieci kanalizacyjnej. W Gródku działa już zmodernizowana, odnowiona oczyszczalnia ścieków. Jest to pierwszy etap projektu „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gminy Gródek nad Dunajcem na obrzeżach Jeziora Rożnowskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Projekt zakłada również budowę oczyszczalni w Tropiu, Bartkowej i Siennej oraz modernizację oczyszczalni w Rożnowie. Te inwestycje jeszcze trwają, w przeciwieństwie bowiem do Gródka, w którym oczyszczalnia budowana była z gotowego projektu, tam prace realizowane są według modelu „zaprojektuj, wybuduj”, a to zajmuje więcej czasu.
Przetarg na modernizację oczyszczalni w Gródku ogłoszono w czerwcu 2011 roku. W grudniu podpisana została umowa z wykonawcą i rozpoczęły się prace. – Dokumentacja projektowa była przygotowana w ten sposób, by prace budowlane mogły trwać w czasie działania oczyszczalni – mówi Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem.
- Teraz mamy piękny obiekt, na miarę XXI wieku – mówi Andrzej Salamon, prezes spółki Dunajec, zajmującej się realizacją projektu. – Oczyszczalnia pracuje teraz na ponad 50% swojej wydajności, i jak widać nawet przy takim upale, nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów. Na pewno nie będzie tak uciążliwa, jak poprzednia – dodaje.
Moc przerobowa odnowionej oczyszczalni wynosi 300 metrów sześciennych ścieków na dobę. Poprzednio było to 213 metrów sześciennych. - To zdecydowanie większa oczyszczalnia, będzie można ją dociążyć większą ilością ścieków – mówi wójt gminy. - Niemal cały Gródek będzie skanalizowany.
- Mamy nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego – dodaje Andrzej Salamon. - Choć oczywiście, jest to tylko jeden z wielu elementów, żeby Jezioro Rożnowskie ożyło.
Wartość projektu wynosi 57 662 991 złotych, w tym dofinansowanie z UE – 37 675 167 złotych.

KID
Fot. KID






Dziękujemy za przesłanie błędu