Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
10/12/2019 - 12:20

Gródek nad Dunajcem: projekt uchwały w sprawie stawek za śmieci znowu odrzucony

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gródek nad Dunajcem nie podjęła uchwały w sprawie ustalenia stawek za śmieci. Niestety, i tym razem samorządowcy odrzucili projekt.

W nowym projekcie ustawy stawki dla rodzin wielodzietnych znacznie się zmieniły. A właśnie na poprawieniu sytuacji tej grupy radnym zależało najbardziej. Bowiem na poprzedniej sesji niektórzy samorządowcy skarżyli się, że stawki w przypadku dużych rodzin są za wysokie. – Ten projekt wychodził naprzeciw rodzinom wielodzietnym. – powiedział nam przewodniczący rady gminy, Józef Klimek. Mimo wprowadzonych zmian siedmiu radnych zagłosowało przeciw uchwale, tyle samo było za, a jedna osoba się wstrzymała. - Sesja nie przyniosła rozstrzygnięcia – poinformował przewodniczący. Niestety wszystko wskazuje na to, że gmina ma do czynienia ze śmieciowym kryzysem.

Czytaj też: Gródek nad Dunajcem: radni przeciwko podwyżce cen za wywóz śmieci

Podczas tej sesji pojawiły się również pytania dotyczące przetargu i jego ewentualnego unieważnienia. - Dlaczego nie unieważnił pan przetargu, jeśli pan w budżecie nie miał zapewnionych środków? – zapytał podczas sesji radny, Wiesław Mrzygłód. – Unieważnienie przetargu wiązałoby się z podwyżką cen w przyszłości. – odpowiedział Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem, Józef Tobiasz. Wójt poinformował również, że prowadził rozmowy z firmą, która złożyła ofertę. Właśnie na tej podstawie wyciągnął wniosek o możliwym wzroście cen. – Ofertę zaniżyli, kolejna mogłaby być droższa. – powiedział. Gmina i tak jest wśród tych, które zaproponowały najniższe stawki.

Według nowego projektu ustawy, jeśli odpady zbieramy w sposób selektywny, stawki byłyby następujące: 15,40zł miesięcznie od mieszkańca jeśli w danym gospodarstwie mieszka do 6 osób, w przypadku gospodarstw zamieszkiwanych przez więcej niż 6 osób, będzie dodana kwota 7,70zł od kolejnych mieszkańców. Jeśli mieszkańcy gromadzą bio odpady w przydomowym kompostowniku, zwalnia się ich z części opłaty. Wówczas stawki byłyby następujące: 13,40zł w gospodarstwie domowym do 6 osób, jeśli w danym gospodarstwie mieszka więcej osób, dopłata w wyniosłaby 6,70zł od kolejnych mieszkańców.[email protected], fot. UG Gródek nad DunajcemDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)