Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 16 października. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
20/11/2018 - 18:50

Gródek nad Dunajcem: nadal nie ma wyroku w sprawie skażenia wody w Tropiu

Byli już szefowie gminnej spółki wodociągowej Dunajec zostali oskarżeni o narażanie ludzkiego zdrowia i życia przez dostarczanie do domów w Tropiu i Roztoce Brzeziny zatrutej wody. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do sądu w maju tego roku. Na wyrok trzeba jednak jeszcze zaczekać. Dlaczego?

Do skażenia wody z publicznego wodociągu w Tropiu doszło dwa lata temu. 8 września 2016 władze gminy poinformowały społeczność, że wody pić nie można, bo jest skażona – skała problemu była ogromna – bakteriami kałowymi.

Niedługo później wyszło na jaw, że woda była niezdatna do użytku już wcześniej (pierwsze alarmujące wyniki znane były już 1 września), tylko ówczesny zarząd spółki wodociągowej zwlekali z podaniem tej wiadomości do użytku publicznego. Nie powiadomili o niczym nawet Powiatowego Inspektora sanitarnego.

Zobacz też: 

Gminna afera. Ktoś zatruł wodociąg w Tropiu? Prokuratura zbada sprawę 
Kto tu kręci?Otwieranie i zamykanie kurka wodociągu w Tropiu
Kogo szykanuje wójt Gródka nad Dunajcem, a kto donosi na wójta ?
Bakterie coli, bobry, osad z rur i plotki. Czy wodociąg w Tropiu jest już czysty? 
Skandal bez precedensu! Narazili ludzkie życie serwując do picia zatrutą wodę?

25 maja tego roku śledczy zadecydowali o zasadności oskarżenia prezesa gminnej spółki i jego zastępcy. Dziś miał zapaść wyrok. Jednak ostatecznie okazało się, że sprawa będzie się toczyć dalej – procedury zastosowane przez wodociągowych urzędników sprawdzą i ocenią jeszcze raz fachowcy, eksperci z innej spółki wodociągowej.

Sprawa ta nie ma precedensu w naszym regionie. Wielu mieszkańców gminy Gródek nad Dunajcem twierdzi, że skażona woda wywołała u nich poważne konsekwencje zdrowotne. Oskarżonym grozi od sześciu miesięcy do aż ośmiu lat więzienia.

Poprosiliśmy o komentarz władze gminy. Wójt Józef Tobiasz zastrzegł, że gmina nie jest stroną w sprawie i nigdy nie była informowana przez sąd czy organy ścigania o rozwoju, przebiegu sprawy. – Wodociąg jest w administracji, w zarządzie spółki Dunajec i to z jej prezesem trzeba o tym rozmawiać – zastrzegł.

Jednak sam prezes Rafał Iwański już na wstępie zastrzegł, że wodociąg w Tropiu jest własnością gminy, spółka którą kieruje jedynie nim administruje…

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu