Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
27/06/2022 - 13:30

Gródek: gdzie mieszka ich najwięcej? Zaglądamy do raportu o stanie gminy

Podczas ostatniej sesji radni udzielili wójtowi Józefowi Tobiaszowi wotum zaufania i absolutorium, których podstawą był między innymi raport o stanie gminy za 2021 rok. Co działo się w Gródku nad Dunajcem przez kilkanaście miesięcy? Czy radni podjęli słuszną decyzję? Oceńcie sami.

W raportach o stanie gminy – jak co roku – znajdujemy wiele ciekawostek. Według danych na ostatni dzień 2021, na terenie gminy Gródek nad Dunajcem zameldowanych było 9316 mieszkańców. Najwięcej osób, niezmiennie od kilku lat, mieszka w Rożnowie. Najmniej w miejscowości Bujne. Przyrost naturalny wciąż utrzymuje się na plusie – w 2021 roku urodzeń było o kilkanaście więcej niż zgonów. Kwestia prowadzenia działalności gospodarczej prezentuje się równie pozytywnie – w ubiegłym roku założono 41 nowych firm, a zamknięto 22.

Wśród najbardziej znaczących inwestycji znalazły się: remont kanalizacji tłocznej w Gródku nad Dunajcem, przebudowa sieci wodociągowej w Rożnowie oraz przebudowa i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowościach Roztoka Brzeziny i Tropie.

Sprawdziliśmy też stan lokalnych dróg. Kierowcy mogą cieszyć się nową nawierzchnią między innymi w Lipiu, Podolu-Górowej, Przydonicy, Radajowicach, Siennej, Jelnej i w Rożnowie. Władze gminy zadbały o turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenu nad Jeziorem Rożnowskim w Bartkowej – Posadowej. Schody wejściowe do budynku sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Jelnej zostały zadaszone. Przy szkole w Lipiu pojawiła się natomiast nowa infrastruktura sportowa, podobnie jak w miejscowościach Bartkowa – Posadowa oraz Przydonica, o czym pisaliśmy niedawno tutaj.

Podczas ostatniej, najważniejszej w tym roku sesji wójt Józef Tobiasz wspomniał o bezpieczeństwie mieszkańców. W ubiegłym roku gotowych do akcji było aż 138 strażaków OSP, posiadających odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie. Strażacy wzięli udział łącznie w 206 akcjach.

Wynik finansowy funkcjonowania gminnych szkół zamknął się na poziomie ponad 5 mln zł dopłaty z budżetu gminy – oświata jest bowiem tą dziedziną, do której rok rocznie gmina dokłada sporą sumę.

Do najbardziej udanych imprez kulturalno – sportowych władze gminy zaliczają Dni Jeziora Rożnowskiego, Regaty Żeglarskie o Puchar Herona oraz Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy i Fasolowe Żniwa. ([email protected], fot. Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu