Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
20/04/2023 - 20:55

Gorlice: znaleźli to w ratuszu! Przez całe lata nikt o tym nie wiedział [ZDJĘCIA]

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele różnego rodzaju pamiątek historycznych znajduje się w naszym otoczeniu. Kolejne potwierdzenie mieliśmy w Gorlicach. Trwający remont ratusza pozwolił na bardzo ciekawe odkrycie

Odkrycie w ratuszu w Gorlicach

Bardzo często zdarza się, że podczas remontów pracownicy znajdują relikty z przeszłości. Tak było chociażby przy okazji renowacji Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, kiedy natrafili na kapsułę czasu, w której znajdowały się niezwykłe pamiątki historyczne.

Ciekawego odkrycia dokonali również w ratuszu w Gorlicach. Przypomnijmy, że już od kilku miesięcy trwa jego gruntowna modernizacja. Zapewne mało kto spodziewał się, że uda się odnaleźć w tym czasie coś takiego.

- Odnaleziony został odłamek pocisku, pochodzący z I wojny światowej. Nie ma w nim jednak łuski, ani zapalnika. Trafił do Izby Pamięci, posiada wartość sentymentalną. W Gorlicach i okolicy mamy takich odłamków dużo, ale ten, jako pierwszy pochodzi z ratusza – wyjaśnia w rozmowie z „Sądeczaninem” Sławomir Habel, kustosz gorlickiej Izby Pamięci, należący również do Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

Dodajmy, że robotnicy natrafili na pocisk, kiedy pracowali przy dachu. Na szczęście nie został wyrzucony. Mieszkańcy i wszyscy chętni będą go teraz mogli podziwiać w muzeum.

Bitwa pod Gorlicami

Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały podczas I wojny światowej niemal pół roku. Decydujące starcie rozpoczął atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Bitwa zakończyła się ich zwycięstwem i była przełomowym momentem na tym froncie. ([email protected], fot: Sławomir Habel, MP/ ikona)

Pocisk znaleziony w Gorlicach
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele różnego rodzaju pamiątek historycznych znajduje się w naszym otoczeniu. Kolejne potwierdzenie mieliśmy w Gorlicach.


Dziękujemy za przesłanie błędu