Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/07/2013 - 09:28

Gorliccy klienci PGNiG mają być obsługiwani w Jaśle – protest samorządów

Sześć samorządów Ziemi Gorlickiej wystosowało pismo do prezesa Zarządu Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z protestem przeciwko likwidacji Biura Obsługi Klienta PGNiG w Gorlicach. Obsługę gorlickich klientów ma przejąć biuro w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Jaśle. Oznacza to wiele utrudnień w załatwianiu bieżących spraw mieszkańców i dodatkowe koszty związane z dojazdem.
„Wszelkie zmiany organizacyjne przeprowadzone w Biurach Obsługi Klienta dotykają bezpośrednio mieszkańców. BOK jest jedynym dostępnym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest kompleksowe załatwienie spraw związanych z warunkami przyłączenia, sprzedażą, reklamacjami faktur itp.” - czytamy w piśmie podpisanym przez starostę Mirosława Wędrychowicza, burmistrz Biecza Urszulę Niemiec oraz wójtów gmin Sękowa, Moszczenica, Ropa i Uście Gorlickie. Zdaniem samorządowców likwidacja Biura Obsługi Klienta jest niezrozumiała, tym bardziej, iż punkt swym zasięgiem obejmuje aż 10 gmin zamieszkałych przez 110 tysięcy mieszkańców. Planowana likwidacja BOK-u w Gorlicach i przekazanie obsługi do Jasła spowoduje poważne utrudnienia w załatwianiu bieżących spraw zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów spółki. Samorządowcy przypominają, ile wizyt trzeba złożyć w PGNiG, żeby załatwić choćby przyłączenie do sieci gazowej oraz różnicę czasu niezbędną do ewentualnego korespondencyjnego załatwienia spraw. Żeby dotrzeć do Biura Obsługi Klienta w Jaśle wielu klientów będzie musiało pokonywać odległość ponad 60 kilometrów, co dla osób starszych i nie posiadających własnego transportu może stanowić duży problem.
Samorządy zwracają również uwagę, że działalność przedsiębiorstw energetycznych, w tym także PGNiG S.A. ma bezpośrednie oddziaływanie zarówno na gospodarkę państwa, jak i bezpieczeństwo indywidualnych gospodarstw. Ma to odzwierciedlenie formalne w zorganizowaniu działalności spółek dystrybucyjnych w formie „monopolu państwowego”, którego koszty utrzymania ponoszą klienci. W zamian powinni oni otrzymać zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i możliwość sprawnej obsługi.
Zdaniem autorów listu, oszczędności wynikające z likwidacji Biura Obsługi Klienta w Gorlicach wydają się niewielkie i zapewne nie mają znaczenia dla rentowności firmy. Samorządy Powiatu Gorlickiego wykazały także brak argumentów ekonomicznych wskazujących na konieczność zamknięcia punktu oraz wyraziły nadzieję, że prezes PGNiG ponownie przeanalizuje sprawę i anuluje tę decyzję.
Opr. JG
Żródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach 






Dziękujemy za przesłanie błędu