Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 listopada. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
19/05/2015 - 07:21

Golgota Wschodu. Laureaci konkursu stypendystami Fundacji Sądeckiej

Mariusz Fornagiel z II LO w Nowym Sączu i Wojciech Gazda z LO w Bieczu triumfowali indywidualnie w rozegranym wczoraj (18 maja) w Bieczu konkursie pn. „Golgota Wschodu – losy Polaków w Związku Radzieckim w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej i pierwszych deportacji”. Drużynowo wygrali gospodarze – uczniowie bieckiego ogólniaka.
Była to już czwarta edycja konkursu historycznego, zorganizowanego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu przez poseł Barbarę Bartuś, we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku po raz pierwszy włączyła się do konkursu Fundacja Sądecka, fundując stypendia w wysokości 1200 zł dla dwóch laureatów uczniowskich zmagań. O resztę nagród wystarała się poseł Bartuś. Najlepsza drużyna szkolna pojedzie do Brukselę na zaproszenie europosła Ryszard Legutki, aby zwiedzić instytucje europejskiej. Z kolei drużyny, które zajęły miejsca od II do V pojadą w czerwcu na dwudniowa wycieczkę do Warszawy.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pakiet wydawnictw IPN, które przywiózł z Krakowa dr Jarosław Szarek, szef Biura Edukacji Publicznej w krakowskim IPN, autor wielu publikacji z zakresu historii najnowszej.

W tegorocznej edycji do konkursu zgłosiło się 12 szkół z Sądecczyzny i Gorlickiego. Uczniowie rozwiązywali test, składający się z 26 zadań (pytania zamknięte i otwarte), ułożonych przez historyków IPN. Zwycięscy: Mariusz Fornagiel i Wojciech Gazda wykazali się znakomitą wiedzą na temat Golgoty Wschodu zdobywając 51 punktów na 55 możliwych.

Pytania dotyczyły m.in. miejsc oporu przeciwko inwazji sowieckiej po 17 września 1939 roku i stalinowskich zsyłek Polaków na Wschodzie; miejsc kaźni polskich oficerów, historii powstania i marszruty Armii gen. Andersa, kwestii powojennego przesunięcia granic itd.
Zakodowane prace oceniało jury, składające się z opiekunów uczniów, uczestniczących w konkursie (nauczycieli historii).

Kiedy jury pracowało, uczniowie pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Błażewicz, zwiedzali Biecz, m.in. zaszli do Muzeum Ziemi Bieckiej i wspięli się na wierzę zabytkowego ratusza. Na koniec wszyscy wrócili do liceum, gdzie odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników konkursu.
Honory gospodarza pełnił Tomasz Dykas, dyrektor LO im. St. Wyspiańskiego w Bieczu, obchodzącego w tym roku swoje 70-lecie.

Dodajmy, że tydzień temu w Gorlicach odbył się, także zorganizowany przez poseł Barbarę Bartuś dziewiąta edycja finał konkursu historycznego dla gimnazjalistów pn. „Konstytucja 3 Maja - czasy stanisławowskie”.

Czytaj:
http://archiwum.sadeczanin.info/wiadomosci,5/najlepszy-uczestnik-konkursu-historycznego-ze-stypendium,72272#.VVqEQ1LHSt8

**
Na co wykorzystacie stypendium z Fundacji Sądeckiej? – zapytaliśmy dwójkę laureatów konkursu.

Mariusz Fornagiel (mieszka w Stadłach, gm. Podegrodzie): „ Na książki historyczne i podręczniki” .
Mariusz jest uczniem drugiej klasy, historia to jego ulubiony przedmiot, (nauczyciel - prof. Jerzy Horowski), najbardziej go interesuje się okres międzywojenny. Po maturze chciałby studiować prawo, wybiera się na Uniwersytet Wrocławski.

Wojciech Gazda (mieszka w Bieczu - Załawiu): „Nowy komputer by się przydał”.
Wojtek, co ciekawe, jest uczniem klasy matematyczno-fizycznej, historia to jego hobby (nauczyciel - prof. M. Błażewicz). Tak samo jak Mariusz za rok zdaje maturę. Chłopak zamierza studiować na Politechnice Krakowskiej albo AGH.

Obu laureatom gratulujemy wygranej w konkursie i życzymy spełnienia marzeń: najpierw pomyślnej matury, a potem dostania się na wybrane studia.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom konkursu: Uzdrowisku Wysowa SA za „Wysowiankę” i Piekarni Kasia Marii i Adama Pawlików w Bieczu za pyszne drożdżówki.

**
Wyniki konkursu Golgota Wschodu (w nawiasie ilość punktów zdobytych indywidualnie przez uczniów):


1. LO im. St. Wyspiańskiego w Bieczu: Alicja Gąsior (47), Wojciech Gazda (51), Łukasz Sokołowski (47). Razem: 145 punktów.

2. II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu: Mariusz Fornagiel (51), Ewa Bołoz (43), Mateusz Stelmach (46). Razem 140 punktów.

3. LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu: Patrycja Sikorska (43), Julia Mazurek (42), Jan Wąchała (39). Razem 124 punktów.

4. Zespół Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach: Oliwia Małuch (46), Krzysztof Matuszyk (35), Michał Małachowski (34). Razem115 punktów.

5. I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu: Marcelina Koncewicz (49), Agnieszka Gałęziowska (36), Dominika Kiełbas(29). Razem114 punktów.

(HSZ)
fot. własne: z lewej Wojciech Gazda, z prawej Mariusz Fornagiel


Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu