Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
24/04/2017 - 16:05

GMO, referendum ws. gimnazjów... Sądeccy posłowie na sesji Rady Miejskiej

Jan Duda (PiS) i Andrzej Czerwiński (PO) byli gośćmi poniedziałkowej (24 kwietnia) sesji Rady Miejskiej w Starym Sączu. Polityk PiS mówił o swojej pracy w podkomisji zajmującej się prawem dotyczącym roślin genetycznie modyfikowanych, zaś parlamentarzysta z PO odniósł się do wydarzeń, którym w ostatnich tygodniach żyła polska scena polityczna.

Jan Duda szefuje podkomisji  do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.   Przepisy ustawy mają w sposób jednoznaczny zabezpieczyć teren kraju przed niekontrolowanym wprowadzeniem upraw GMO, a sam projekt związany jest z koniecznością wprowadzenia do polskiego obszaru uregulowań prawnych dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, jak i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdza, że Polska uchybiła ciążącym na niej obowiązkom wynikającym z tej dyrektywy.

- Chcemy maksymalnie zabezpieczyć Polaków przed tymi uprawami i sprawić, aby jeśli już ktoś taką żywność będzie chciał uprawiać robił to po uzyskaniu zgody miejscowego samorządu i mieszkańców – tłumaczył parlamentarzysta.

 Z kolei Andrzej Czerwiński odniósł się jedynie do bieżących planów rządu dotyczących likwidacji gimnazjów i ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów.

- Jeśli zbieramy niemal milion podpisów pod referendum w sprawie likwidacji gimnazjów, to znaczy, że jest coś nie tak z tym projektem – mówił poseł. - Jeśli chodzi o pomysł dwukadencyjności to powiem tak: im mniej polityki zewnętrznej w samorządzie tym lepiej.

Były minister Skarbu Państwa chwalił także Stary Sącz za efektywne i mądre korzystanie z samorządności i za rozwój i umiejętne inwestowanie środków unijnych w swój wielki potencjał.

(KB)

Fot. UM Stary SączDziękujemy za przesłanie błędu