Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
23/09/2014 - 08:59

Gminni włodarze pod portalową lupą: Władysław Wnętrzak

Są gospodarzami swoich gmin. Niektórzy rządzą nimi nieprzerwanie od wielu lat. Ale co cztery lata, w czasie wyborów samorządowych muszą poddać się osądowi mieszkańców. Przed nimi kolejny sprawdzian. Czy wszyscy wezmą w nim udział? Portal Sądeczanin „przepytuje” gminnych włodarzy. Przedstawiamy wójta gminy Rytro, Władysława Wnętrzaka.
Czy zamierza Pan ponownie kandydować na stanowisko wójta?
Tak, poddam się ocenie mieszkańców.

Spodziewa się Pan konkurencji?
Myślę, że zostaną zgłoszone inne kandydatury.

Dlaczego akurat na Pana wyborcy powinni oddać swój głos?
Działam w samorządzie od początku i dobrze znam teoretyczne i praktyczne zasady funkcjonowania gmin. Myślę, że mieszkańcy znają mnie i wiedzą, że do wszystkich problemów podchodzę realnie, a decyzje są podejmowane po konsultacjach z mieszkańcami. Współpracuję ze wszystkimi środowiskami.

Jakimi dotychczas sukcesami w działalności samorządowej, społecznej bądź innej może się Pan pochwalić?
W samorządzie nie można mówić o osobistych sukcesach. Nowe zasady funkcjonowania gmin spowodowały, że sukcesy są sukcesami całej społeczności lokalnej. Oczywiście radni i wójt reprezentują swoich mieszkańców i w ich imieniu podejmują decyzje w postaci uchwał czy umów na konkretne zadania. Do sukcesów Gminy Rytro zaliczyłbym w mijającej kadencji na pewno oddanie do użytku wielofunkcyjnej hali sportowej przy gimnazjum, która służy nie tylko uczniom, młodzieży czy klubom sportowym z gminy, ale stanowi doskonałą ofertę dla zewnętrznych grup na obozy i zgrupowania. Sukcesem na pewno jest rozbudowa kanalizacji gminnej o kolejne 10 km wraz z pompowniami. Powyższe zadania były realizowane z udziałem pozyskanych środków UE. Gmina Rytro wykorzystała możliwości wsparcia środkami zewnętrznymi zarówno inwestycje jak i projekty miękkie, takie jak przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, działania promocyjne i wydarzenia kulturalne.

Co uważa Pan za swoją największą porażkę?
Trudno jest wymieniać porażki. To mieszkańcy oceniając moją pracę mają prawo zgłosić zastrzeżenia dotyczące mojej osoby i pracy oraz stawiać konkretne zarzuty. W wielu sprawach przyczyną niespełnionych deklaracji czy nie wykonanych inwestycji mogły być uwarunkowania zewnętrzne. Jeżeli się pracuje to i popełnia się błędy.

Jakie cele wyznacza sobie Pan na najbliższe cztery lata, po ewentualnej wygranej w jesiennych wyborach?
W małej Gminie Rytro znane są oczekiwania na najbliższą przyszłość i każdy, kogo wyborcy obdarzą zaufaniem będzie musiał się zmierzyć z problemem budowy wodociągu w te rejony, które korzystają z niepewnych ujęć. Jest już dokumentacja i pozwolenie na budowę. Kolejnym ważnym zadaniem przygotowanym do realizacji to rozpoczęcie etapami budowy Centrum Usług Publicznych (Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Dom Kultury i część komercyjna). Mieszkańcy oczekują też na poprawę niektórych stanu dróg gminnych i chodników. Jest też wiele drobnych spraw zgłaszanych podczas spotkań z mieszkańcami.

Prywatnie jestem... mężem i ojcem dwójki dzieci oraz dziadkiem 4 wnuków. W wolnym czasie chętnie rzeźbię w drewnie lub maluję.

(JB)






Dziękujemy za przesłanie błędu