Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
02/04/2021 - 13:45

Gdzie są pieniądze na pomnik? Burmistrz chce uhonorować Szaflarską inaczej

Wracamy do chyba najbardziej wstydliwego tematu we współczesnej historii Piwnicznej-Zdroju. A mianowicie do społecznej zbiórki na pomnik, który miał upamiętnić pochodzącą z Kosarzysk, uwielbianą aktorkę Danutę Szaflarską. Burmistrz Dariusz Chorużyk chce wziąć sprawę w swoje ręce.

Danuta Szaflarska. Fot. Barbara Paluchowa

O kontrowersjach i kompletnym braku informacji o postępach i rozliczeniu zbiórki na budowę pomnika Danuty Szaflarskiej prowadzonej przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej pisaliśmy już szczegółowo w informacji Gdzie są pieniądze na pomnik Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju?

Z informacji, które udało nam się z kolei znaleźć na portalu zbiórki.gov.pl, czyli na platformie, na której takie dane powinny być uaktualniane na bieżąco, jest jedynie lakoniczna informacja, że komitet chce uzbierać aż 250 000 zł z czego aż 10 tysięcy zarezerwowanych jest na koszty związane z organizacją zbiórki a kolejne 5 000 na kampanię informacyjną lub reklamową.

Zbiórka o numerze 2017/3165/KS została – zgodnie z wymogami ustawowymi – wpisana na portal już w połowie lipca 2017 roku, ale (stan na 2 kwietnia 2021) od 956 dni nikt nie złożył żadnego sprawozdania a od wielu dni nie ma nawet wzmianki o jakimkolwiek rozliczeniu zebranych środków. W tej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że sami piwniczanie sceptycznie patrzą na wiarygodność przedsięwzięcia i oczekują na to, że ktoś w końcu stowarzyszenie wezwie do rozliczenia. Według części – choćby ze względów wizerunkowych – powinny to zrobić władze gminy. Co na to burmistrz?

Pies na pomnik pieniądze zjadł! Burmistrz chce uhonorować Szaflarską inaczej

- Dla mnie to rzeczywiście jest nieczysta i bardzo podejrzana sprawa. Próbowałem tym zainteresować radnych, ale bez odzewu – mówi Dariusz Chorużyk zastrzegając, że bezpośredni udział piwniczańskiego magistratu w zbiórce zakończył się w chwili, gdy pracownik urzędu Dariusz Izworski zasiadający w komitecie przestał tu pracować. Z kolei poprzednik Chorużyka - burmistrz Zbigniew Janeczek jedynie honorowo patronował akcji.

Zobacz też: Nie melex, nie bus tylko droga dla wybranych kierowców. Plan na Obidzę

Dziś Urząd Miasta i Gminy nie ma nic wspólnego ze zbiórką a inna sprawa, że w Stowarzyszeniu, które ją prowadzi – nadal nie ma formalnej informacji o zamknięciu i rozliczeniu akcji – zmienił się zarząd. I tak naprawdę nigdzie nie ma oficjalnej i jednoznacznej informacji, kto w tym zarządzie zasiada. – Z tego co wiem, prezesem stowarzyszenia jest dziś były szef zarządu osiedla Miasto Piotr Ciągło. I to jest wszystko, co wiem na ten temat – zastrzega Chorużyk.

A my możemy jedynie dodać, że ze wspomnianym Ciągło kontaktowaliśmy się w tej sprawie kilka razy i do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi, ile zebrano środków i jaka jest aktualna koncepcja stowarzyszenia, by upamiętnić Danutę Szaflarską w jej rodzinnej miejscowości.

- Ze swojej strony mogę jedynie powiedzieć, że mam inny pomysł, by uhonorować tę jedną z najważniejszych dla naszego miasta postaci, ale na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach. Powiem tylko, że związane jest to z nowo wybudowanym centrum rekreacyjno-rowerowym na Nakle. Nie, nie chodzi o nadanie mu imienia Danuty Szaflarskiej, ale myślę, że to naprawdę ciekawa koncepcja. Nie chcę jednak dziś podawać mówić nic więcej – zaznacza włodarz gminy. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Barbara Paluchowa)Dziękujemy za przesłanie błędu