Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/02/2019 - 18:00

Oto laureaci Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. Czy tak obstawialiście?

Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”. Głównym jego celem jest przypomnienie sylwetki i dorobku naukowego patrona - Ks. Prof. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych historyków kościoła i regionalisty naszych czasów oraz promocja sądeckich autorów i ludzi piszących o Sądecczyźnie oraz książek o Nowym Sączu i regionie. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji live.

Godz. 21.15: Marta Mordarska - radna Sejmiku Wojewódzkiego, w imieniu Marszałka wręczyła Marioli Berdychowskiej list gratulacyjny. Miłym akcentem sobotniej gali był występ muzyczny Katarzyny Opoki z Przysietnicy, laureatki Sądeckich Młodych Talentów. Zaśpiewała ona trzy piosenki - dwie do słów wierszy Adama Ziemianina (Wychodzimy z zimy i Z Tobą konie kraść) i jedną kompozycję własną.

Godz. 21.00: Nadszedł czas na poznanie laureata, który w tym roku otrzymał Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". W tym roku jest nim dr hab. Marcin Stefan Przybyła autor książki pt. „Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach”. Książka ukazała sie drukiem w 2018 roku.

Publikacja traktuje o sensacyjnym na skalę światową odkryciu wspaniałego kamiennego grodziska na Górze Zyndrama w Maszkowicach. Jest to wyjątkowe odkrycie, bo w maleńkiej wiosce  niedaleko Łącka archeolodzy odkryli budowlę tak starą jak słynny pałac w greckich Mykenach.

Dr hab. Marcin Stefan Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od kilku sezonów kieruje badaniami archeologicznymi na Górze Zyndrama w Maszkowicach. Nie krył on zaskoczenia, że to właśnie jego książka zdobyła uznanie kapituły konkursu.

- Jestem bardzo zaskoczony i wzruszony - mówił dr hab. Marcin Stefan Przybyła.

Laudację na temat nagrodzonej książki, która została uznana przez kapitułę za dzieło wyjątkowe przedstawił Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Godz. 20.30: Według czytelników Sądeczanina najlepszymi książkami 2018 roku zostały: „Wielcy bohaterowie w małej gminie” Jadwigi Jelińskiej-Poręby oraz „Wczoraj i dziś.. Absolwenci rocznika 1963  Liceum Pedagogicznego w Starym Sączu wspominają … w 100-lecie odzyskania niepodległości” autorstwa Marii Kudłacz.

Godz. 20.15: Ponadto dwa wyróżnienia dla książek promujących miejsca kultu zostały przyznane ks. Stanisławowi Ciurce oraz ks. Stanisławowi Kurczabowi.

Godz. 20.00: Przewodnicząca kapituły Mariola Berdychowska wyczytała i poprosiła na scenę osoby nominowane w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". Każda z tych osób otrzymała pamiątkowy dyplom i kwiaty. Najlepszym wydawnictwem Roku 2018 zostało wydawnictwo Flexergis. Marek Urbam odebrał pamiątkowy dyplom z rąk Antoniego Malczaka.

Godz. 19.40: Teresa Kulak i Małgorzata Iwańska zostały Ambasadorkami Historii i Kultury Regionu. Pamiątkowy dyplom wręczył Zygmunt Berdychowski. Następnie wszyscy zgromadzeni goście zapoznali się z prezentacjami książek o Sądecczyźnie, których autorzy zostali zgłoszeni do nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Godz.19.20: Na scenę został zaproszony Jerzy Giza, a nagrodę - piękną statuetkę prezentującą patrona konkursu i czek na 5 tys. złotych wręczyli: ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz, poseł Anna Paluch, Marta Mordarska oraz Mariola Berdychowska i Tomasz Kowalski. Tegoroczny laureat w kategorii "Sądecki Autor" nie krył wzruszenia. Dziękując za nagrodę powiedział:

- Przyjeżdżając tutaj niczego się nie spodziewałem. Rok, który minął, był rokiem szczególnym dla Polski, dla Nowego Sącza i liceum, z którego się wywodzę, dlatego postanowiłem napisać tę książkę - tłumaczył Jerzy Giza. - Warto pomyśleć, aby powstały kolejne tomy dotyczące historii Nowego Sącza.

Godz. 19.10: Laudację na jego cześć wygłosił Leszek Zakrzewski - prezes Zarządu Oddziału PTH w Nowym Sączu

Godz. 19.00: Przyszedł moment, na który wszyscy czekali. Poznaliśmy tegorocznego laureata nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora. W tym roku Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” został uhonorowany sądeczanin Jerzy Giza, profesor oświaty, poeta, publicysta historyczny, autor licznych artykułów i książek. Wnuk generała Józefa Gizy. Jerzy Giza był już laureatem IV edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora za wydaną w 2015 roku książkę pt. „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”.

Jerzy Giza wywodzi się z bardzo patriotycznej rodziny, gdzie słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" zawsze były i są stawiane na pierwszym miejscu. Jest absolwentem I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1981). Działacz niepodległościowy (Akcja na rzecz Niepodległości, Kluby Służby Niepodległości) oraz społeczny (Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie i Towarzystwo im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu). Założyciel Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie przekształconego w Sądecką Rodzinę Katyńską. Współpracownik prasy podziemnej i polskiej prasy emigracyjnej. W PRL inwigilowany przez SB i relegowany z pracy za "nieprzestrzeganie socjalistycznego i laickiego charakteru szkoły".

Godz. 18.30: Przewodnicząca kapituły Mariola Berdychowska wyczytała i poprosiła na scenę osoby nominowane w kategorii "Sądecki Autor". Każda z tych osób otrzymała pamiątkowy dyplom i kwiaty.

Godz. 18.20: Organizatorzy konkursu przedstawili sylwetkę ks. prof. Bolesława Kumora, który należy do najwybitniejszych historyków Kościoła. Następnie wszyscy goście zapoznali się z krótkimi biogramami pisarzy nominowanych w plebiscycie Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. W tegorocznej edycji zostało nominowanych aż dziesięciu pisarzy:

- Sylwester Adamczyk
- Jakub Adamczyk
- prof. Julian Dybiec
- Jerzy Giza
- Stanisław Korusiewicz
- Barbara Paluchowa
- dr Tomasz Podgórski
- dr Łukasz Połomski
- Marzanna Raińska
- Andrzej Stasiuk

Godz. 18.10: Przewodnicząca kapituły i pomysłodawczyni konkursu Mariola Berdychowska wita wszystkich zebranych gości.

- Myślę, że dzięki temu, że wydawane są książki drukowane, możemy organizować ten konkurs - mówiła Mariola Berdychowska, witając wszystkich zebranych gości.

Godz. 18.00: Rozpoczyna się uroczysta gala Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. Imprezę prowadzą: Monika Fikiel-Szkarłat i Jerzy Bochyński. Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”. Głównym jego celem jest przypomnienie sylwetki i dorobku naukowego patrona - Ks. Prof. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych historyków kościoła i regionalisty naszych czasów oraz promocja sądeckich autorów i ludzi piszących o Sądecczyźnie oraz książek o Nowym Sączu i regionie.

Uroczysta Gala zgromadziła, jak co roku wielu znamienitych gości. Na sali im. R. Sichrawy, która pęka w szwach, są obecni parlamentarzyści, Zygmunt Berdychowski - prezes SKT „Sądeczanin”, władze województwa małopolskiego oraz miasta Nowego Sącza, proboszczowie sądeckich parafii, jak również nominowani do nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora i wielu sądeczan.

RG [email protected], [email protected] Fot. EK, DS, IM.

Gala Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora [LIVE]
Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”. Głównym jego celem jest przypomnienie sylwetki i dorobku naukowego patrona - Ks. Prof. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych historyków kościoła i regionalisty naszych czasów oraz promocja sądeckich autorów i ludzi piszących o Sądecczyźnie oraz książek o Nowym Sączu i regionie.


Dziękujemy za przesłanie błędu