Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/09/2023 - 08:20

Forum Ekonomiczne na pełnych obrotach. Blisko pół tysiąca debat łączy ten jeden temat [ZDJĘCIA]

Blisko czterysta siedemdziesiąt debat, w trzy dni, taka jest gigantyczna skala Forum Ekonomicznego w Karpaczu z udziałem czołowych polityków i przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki z kraju i zagranicy. Osią wszystkich dyskusji jest hasło konferencji: „Nowe wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” . Wielkim starciem na argumenty była sesja plenarna poświęcona temu zagadnieniu.

Na argumenty spierali się Fabio Righi, minister z resortu przemysłu, rzemiosła i handlu, San Marino, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, Vytautas Mitalas, wiceprzewodniczący, Seimas z Litwy, Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Grupy Żabka, Nicole Holmes ze Stanów Zjednawczych,  dyrektor handllowy Hitachi Nuclear Energy.

To był przełomowy moment  w historii Europy. Po dwóch latach kryzysu związanego z globalną pandemią, w lutym 2022 roku Stary Kontynent musiał zmierzyć się z rosyjską inwazją na niepodległą Ukrainę. Podczas sesji plenarnej ,,Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” rozmawiano między innymi o przyszłości i dalszym rozwoju Unii i całego regionu.

Polska jako kraj przyfrontowy ma w tym konflikcie szczególne znaczenie. Jak podkreślił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, pierwsi uchodźcy z Ukrainy nie mieli problemów ze znalezieniem schronienia. Najczęściej byli to ludzie, którzy znaleźli schronienie u rodziny bądź przyjaciół. Niestety, kolejni często nie mieli takiej możliwości.

 Czytaj też Kręci się biznes w Karpaczu, nie w Krynicy. Nikt tu nie narzeka na tysiące gości, którzy przyjechali na Forum [ZDJĘCIA] 

W tym kontekście docenił on ofiarność Dolnoślązaków, dzięki którym możliwa była pomoc wszystkim potrzebującym. Podkreślił, że dzięki dużemu zaangażowaniu i motywacji mieszkańców Ukraińcy mogą dziś żyć i integrować się wśród Polaków. Podsumował, że mimo zadeklarowanego wsparcia instytucji unijnych, cały ciężar związany z migracją spoczął na krajach przygranicznych, biedniejszych w stosunku do krajów Europy Zachodniej.

W kolejnej części prelegenci poruszyli temat związany z energią jądrową. Nicole Holmes, dyrektor handlowy firmy GE Hitachi Nuclear Energy zapytana o rozwój energetyki jądrowej w Polsce podkreśliła wagę bezpiecznych i niezależnych dostaw energii dla krajów Europy Wschodniej. Dodatkowo rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia miejsc pracy, zaś Polska jest liderem, jeśli chodzi o przyjmowanie małych reaktorów jądrowych – stwierdziła.

Czytaj też Forum Ekonomiczne to perfekcyjna organizacyjna machina, ale Zygmunt Berdychowski zawsze denerwuje się tak samo [WIDEO]

Wydarzenia ostatnich lat znacząco wpłynęły też na zachowania konsumentów. Adam Manikowski, członek Zarządu firmy Żabka Polska, zwrócił uwagę na fakt, że pandemia lepiej przygotowała nas do wyzwań współczesnego świata. Podkreślił, że w czasach kryzysu szansę na rozwój mają jedynie te firmy, które są wierne własnym wartościom. Powołał się na przykład sklepów Żabka, które w czasie pandemii sprzedały klientom blisko 40 mln maseczek bez pobierania marży.

Mitalas Vytautas, członek litewskiego Parlamentu opowiedział, jak sytuacja związana z dalszym rozwojem Europy jest widziana w krajach bałtyckich. Zaznaczył, że rzeczywiście Litwa miała duże oczekiwania co do szczytu NATO w Wilnie, jednak nadzieje się nie zrealizowały. Niemniej pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana aż do zwycięstwa. Wskazał, że Unia Europejska jest przede wszystkim projektem pokojowym, dlatego powinniśmy dążyć do dalszej integracji z Ukrainą.

Unia Europejska to nie tylko duże kraje, takie jak Niemcy czy Francja. Na Starym Kontynencie jest wiele mniejszych państw, które systematycznie dążą do integracji ze Wspólnotą. O wadze integracji i elastyczności Unii mówił minister rozwoju San Marino Righi Fabio. Podkreślił, że Republika San Marino wprawdzie nie jest częścią Unii Europejskiej, ale nieustanna integracja tego kraju ze Wspólnotą wciąż trwa. W tym kontekście podkreślił wagę wspólnych podstawowych wartości, które spajają kraje kontynentu. Wyraził również nadzieję, że San Marino stanie się członkiem Unii Europejskiej jak najszybciej.

Sesję plenarną zakończyły rozważania na temat podejścia do wojny w Ukrainie w poszczególnych krajach Wspólnoty. Mitalas Vytautas wskazał, że Unia Europejska zmaga się obecnie z wewnętrznymi podziałami, które znacząco utrudniają wspólne działania. Dodał, że skupienie się na problemach związanych z zielonym światem czy zanieczyszczeniami może pomóc w rozwiązaniu zewnętrznych kryzysów. Cezary Przybylski wskazał z kolei na emocjonalny stosunek do wojny. Podkreślił, fakt, że Polacy patrzą z obawą na to, co dzieje się w Ukrainie, gdyż jest to bezpośrednie zagrożenie dla naszego kraju. Pomagamy, bo boimy się, że możemy być następni.

Czytaj też To on został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego. Ta nagroda zawsze budzi dyskusje i największe emocje

Dyskusję prowadził Patrick Wintour dziennikarz brytyjskiego dziennika  „The Guardian”, ([email protected]) fot. Forum Ekonomiczne

Startuje Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jest blisko 6 tysięcy gości
Jest blisko 6 tysięcy gości


Dziękujemy za przesłanie błędu