Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/04/2012 - 18:27

Firmy i banki zainteresowane budową sądu w Nowym Sączu

Kilkanaście firm budowlanych z: Warszawy, Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza a także banków zainteresowanych jest budową na własny koszt nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Inwestycja ma pochłonąć szacunkowo 67 mln złotych. Jest to kwota niemała i z niecierpliwością trzeba oczekiwać na to, czy któryś z tych potencjalnych podmiotów zdecyduje się na jej wyłożenie. Czas pokaże.
Wszystko zależeć będzie od wielu czynników, przede wszystkim od tego, czy Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, jako inwestor i prywatna firma dojdą do porozumienia. Zadanie inwestycyjne pod nazwą "Budowa budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przy ulicy Grunwaldzkiej" ma być realizowane, bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że, zgodnie z systemem DBFOT (Desing-Build-Finance-Operate-Transfer – partner prywatny musi zaprojektować i wybudować obiekt z własnych pieniędzy, a potem nim zarządzać. Sąd Okręgowy, jako podmiot publiczny ma wnieść do tej inwestycji pozyskaną w czerwcu 2008 roku działkę, przy ul. Grunwaldzkiej o powierzchni 8 115 m. kw, na, której ma stanąć nowa siedziba sądu rejonowego. Teren ten, pozostający obecnie w trwałym zarządzie sądu ma być przekazany inwestorowi prywatnemu na czas obowiązywania umowy.
Od ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu czyni starania, by to zadanie w takiej formule udało się zrealizować. Z przedsięwzięciami, które poczyniono już w tej sprawie zapoznawał się goszczący dzisiaj (11 kwietnia) w Nowym Sączu Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to niełatwe zadanie udało się zrealizować – mówi Józef Kiełbasa, dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. – Wymaga ono jednak przeprowadzenia wielu analiz, zasięgnięcia opinii specjalistów.
W ubiegłym roku na zlecenie Sądu Okręgowego w Nowym Sączu została przygotowana analiza prawna dotycząca planowanej inwestycji. Teraz trzeba przygotować kolejne dokumenty m.in.: opinię finansowo-ekonomiczną i techniczną zadania, a także wstępną analizę ryzyka. Są one, wręcz niezbędne, zanim zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo inwestycji w procedurze dialogu konkurencyjnego.
Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, jak mówiono na dzisiejszej konferencji prasowej, jest pilną koniecznością. Sądecki wymiar sprawiedliwości boryka się niestety z ciasnotą. Obecnie funkcjonuje on w kilku budynkach przy ul. Pijarskiej, Strzeleckiej oraz Mickiewicza.
O potrzebie budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu w formule partnerstwa publicznego-prywatnego i podjętych w tym kierunku działaniach rozmawiał dzisiaj z kierownictwem Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jeśli to przedsięwzięcie dojdzie do skutku będzie ono pilotażowe.
- Czy to przedsięwzięcie się uda, czy osiągniemy sukces w negocjacjach i czy zgłosi się partner prywatny, który przedstawi ofertę, w oparciu, o którą powstanie obiekt, a później będzie udostępniony na potrzeby sądownictwa - czas pokaże – mówił Stanisław Chmielewski na konferencji prasowej w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu. – Chcemy w tym roku przygotować ostateczne stanowisko w tym zakresie. Mam tu na myśli pełną wiedzę, aby móc ogłosić przetarg na realizację tego zadania. W przyszłym roku staralibyśmy się ogłosić konkurs, który wyłoni oferenta.
Nowa siedziba SR ma powstać w południowej części miasta, przy drodze wylotowej do Starego Sącza, nieopodal nowej siedziby Komendy Policji oraz Wyższej Szkoły Biznesu. Lokalizacja budynku, z dala od centrum miasta i sądu okręgowego może jednak budzić pewne kontrowersje. Jeśli dojdzie do podpisania umowy między inwestorem, czyli Sądem Okręgowym w Nowym Sączu, a partnerem prywatnym, wówczas działka będzie wkładem tego pierwszego w tą inwestycję. Zaprojektowanie, budowa, eksploatacja, utrzymanie i wyposażenie obiektu spocznie natomiast na barkach partnera prywatnego. Umowa ma być zawarta na 23 lata. W tym czasie w budynku będzie funkcjonował sąd rejonowy. Przez ten okres partner prywatny będzie pobierać od Skarbu Państwa comiesięczne opłaty, w zamian za udostępnienie obiektu dla SR w Nowym Sączu.
Po 23 latach działka wróciłaby albo w trwały zarząd sądu okręgowego, albo prywatna firma dalej zarządzałaby nią, ale na warunkach uzgodnionych między stronami.
Jeśli partnerzy publiczny i prywatny dojdą do porozumienia, inwestor prywatny będzie mieć 1,5 roku na zrealizowanie przedsięwzięcia. Przy nowej siedzibie SR planowane są parkingi: zewnętrzny i podziemny na około 120 miejsc. Jest to o tyle istotne, że obecnie przy siedzibach Sądu Rejonowego i Okręgowego z miejscami parkingowymi jest niestety krucho.
Warto wspomnieć, że do tej pory w Polsce nie wznoszono budynków sądowych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nowy Sącz byłby, zatem pierwszym miastem, w którym taka inwestycja byłaby realizowana. W formule prywatno-prawnej został wybudowany na przykład kompleks budynków sądowych w Irlandii, czy budynków sadowych w Kanadzie.
Obecnie w Polsce realizowanych jest 19 projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Są to zazwyczaj projekty małe, realizowane przez samorządy - mówi Krzysztof Siwek, dyrektor Departamentu Przygotowania Projektów Indywidualnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. – Projekt w Nowym Sączu byłby pierwszym pilotowanym przez administrację rządową. Byłby on, bowiem firmowany przez ministra sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu posiada już pogram funkcjonalno-użytkowy, analizę prawną realizacji tego zadania, a to już jest dobry punkt wyjścia, by założyć, że pod koniec tego roku realne jest rozpoczęcie procedury wyboru partnera prywatnego. Jak długo ona potrwa? Idealnie byłoby, gdyby zakończyła się wiosną przyszłego roku.
Warto wiedzieć:
Powierzchnia całkowita nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu – ok. 11.200 m. kw.
Kubatura – około 39 tys. m. sześc.
(MIGA)
Fot. (MIGA) i materiały Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
Wstępna koncepcja budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu – Opracował specjalista ds. inwestycji i remontów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu mgr inż. arch. Stanisław Górski.







Dziękujemy za przesłanie błędu