Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
26/11/2020 - 17:55

Epidemia podgryza samorząd: Kamionka Wielka straci aż milion złotych

Planując budżet na 2021 roku gmina Kamionka Wielka musiała oczywiście przeanalizować straty, jakie samorząd poniesie z tytułu kryzysu gospodarczego związanego z epidemią COVID-19. Wedle wstępnych szacunków gmina będzie aż milion złotych na minusie!

Kamionka Wielka straci na epidemii aż milion złotych

Ważnym elementem w dochodach samorządów zawsze stanowią wpływy z PIT i CIT, czyli ta część podatków płaconych przez mieszkańców i przedsiębiorców, którą ministerstwo oddaje z powrotem do gmin. Im więcej zarabia społeczeństwo i biznes, im większe płaci podatki, tym gmina może liczyć na większy zastrzyk gotówki ze strony skarbu państwa.

Tyle, że w tym roku Polska przechodzi wyjątkowy kryzys gospodarczy związany z epidemią COVID-19. Ludzie zarabiają mniej, część z dnia na dzień straciło pracę, zwijają się kolejne mniejsze i większe biznesy, inne walczą o przetrwanie. Siłą rzeczy odbije się to mocno na finansach Kamionki Wielkiej. Jaka jest skala problemu?

Zobacz też: Kamionka Wielka: w 2021 roku jest kasa na drogi, szkołę i halę sportową

- Już dziś - wedle naprawdę optymistycznych szacunków, bo ostateczne dane poznamy dopiero po zamknięciu roku księgowego – wiemy, że wpływy z tego tytułu będą w przyszłym roku niższe o milion złotych – obrazuje wójt Andrzej Stanek.

Milion w skali całej gminy może się części z nas wydawać kwotą niedużą. Jednak jeśli przypomnimy, że na wydatki inwestycyjne w 2021 roku zabezpieczono tu około 15 milionów złotych a na modernizację dróg około 2 miliony, skala kryzysu staje się bardziej oczywista – sytuacja zaczyna być naprawdę dramatyczna. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu