Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
21/06/2018 - 20:10

Egzoszkielet. Technologia rodem z filmów science fiction wspiera pacjentów

Bioniczne egzoszkielety do niedawna nosili tylko bohaterowie filmów science fiction takich jak chociażby „Iron Man”, "Obcy”, "Decydujące starcie”, „Matrix”, czy „Awatar” . Dzisiaj to urządzenie jest wykorzystywane na Sądecczyźnie w rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi. Mogą z niego korzystać pacjenci Centrum Rehabilitacji Tukan w Łabowej. Jest to jedyna placówka w Małopolsce posiadająca takie urządzenie.

Dzisiaj, podczas uroczystości 15-lecia  powstania ośrodka można było zobaczyć, jak radzi sobie pacjent chodzący, pod kontrolą terapeuty, w takim urządzeniu. W Łabowej było ono testowane w 2014 roku. Wtedy placówka ta realizowała projekt naukowo-badawczy wspólnie z Instytutem Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu. Dzisiaj „Tukan” posiada swoje własne urządzenie. Zostało zakupione przed miesiącem.

Aparat określa nowy standard treningu chodu i nowoczesnej rehabilitacji

Egzoszkielet jest to przenośny bioniczny szkielet wyprodukowany przez jedną z amerykańskich firm. Stosuje się go w rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Jest zasilany na baterie, a ruchy są wykonywane za pomocą silników. Zakłada się go na ubranie pacjenta, a na samo dopasowanie urządzenia potrzeba kilku minut.

Egzoszkielet służy do reedukacji chodu pod ścisła kontrolą fizjoterapeuty, umożliwiającą prowadzenie funkcjonalnej rehabilitacji oraz ćwiczeń polegających na przenoszeniu obciążenia między stronami w niespotykany dotąd sposób. Różne tryby treningowe pozwalają na dopasowanie się urządzenia do postępów pacjenta.

Przeznaczony jest dla pacjentów o rożnym stopniu porażenia, które mogło być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów (całkowite uszkodzenie rdzenia do wysokości C7 włącznie, częściowe uszkodzenie rdzenia (na dowolnym poziomie), przebyty incydent udarowy, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa, Mózgowe Porażenie Dziecięce, Choroba Guillain-Barre oraz przebyty uraz czaszkowo-mózgowy).

- Terapia w tym urządzeniu, niestety, nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Mariola Pawlak, dyrektor Centrum Rehabilitacji Tukan w Łabowej. – Pokrywają ja sobie pacjenci, ale także fundacje, czy stowarzyszenia. Rehabilitacja musi być powtarzana okresowo.

Ta terapia, w przypadku pacjentów z przerwanym rdzeniem kręgowym nie naprawi uszkodzonego rdzenia, ale bardzo ułatwi im życie. Wiele funkcji życiowych pacjentów zostanie poprawionych, a nawet przywróconych, jak chociażby perystaltyka jelit. Może zostać zatrzymany, albo w dużej mierze spowolniony zanik masy kostnej, co w przypadku osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich występuje.

Są jednak pewne czynniki, które sprawiają, że pacjent nie może korzystać z egzoszkieletu. Jest to na przykład zbyt wysoki, czy bardzo mały wzrost. Pacjent nie może też ważyć więcej niż 100 kg.

Podczas dzisiejszych obchodów 15-lecia ośrodka, który odbywał się w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu jeden z pacjentów jeżdżących na wózku inwalidzkim, który rehabilituje się za pomocą tego urządzenia, zaprezentował obecnym na sali technikę chodu.

- Pan Paweł zakwalifikował się w styczniu tego roku do programu rehabilitacji w egzoszkielecie w Gliwicach – dodaje dyrektor ośrodka w Łabowej.  – Nawiązaliśmy z tym pacjentem kontakt i zgodził się wziąć udział w pokazie.

Pan Grzegorz, po zademonstrowaniu, jak chodzi się w egzoszkielecie, podzielił się z obecnymi na sali swoimi odczuciami.

- Należałem do osób, która unikały rehabilitacji – opowiadał pan Grzegorz. – Moja żona wie coś o tym. W końcu jednak się przekonałem. Dzisiaj rehabilituję się w egzoszkielecie. Kiedy mogłem wstać w tym urządzeniu z wózka, to aż mi się zakręciły łzy.

Koszt takiego specjalistycznego urządzenia to kilkaset tysięcy złotych. W ośrodku w Łabowej, jak zaznacza Mariola Pawlak może być rehabilitowanych z użyciem egzoszkieletu od ośmiu do dziesięciu pacjentów dziennie. Terapia trwa godzinę.

- Jest to 55 minut efektywnego treningu – dodaje nasza rozmówczyni. – Taka rehabilitacja daje pacjentowi możliwość pionizacji i możliwość uniesienia ciężaru własnego ciała. Ludziom zdrowym może wydawać się to czymś oczywistym. Dla pacjenta chorego pokonanie tej pierwszej bariery, czyli chociażby wstanie z łóżka jest gigantyczną rzeczą. Taki egzoszkielet pomaga w nabywaniu sprawności. Trening przyspiesza rehabilitację, poprawia perystaltykę jelit i samopoczucie pacjenta.

Obecnie w Ośrodku „Tukan” z rehabilitacji w egzoszkielecie korzysta czterech pacjentów.

[email protected], fot. IM

Egzoszkiet
Egzoszkielet


Dziękujemy za przesłanie błędu