Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
02/10/2022 - 12:15

Egzamin tylko dla twardzieli. Tak się zostaje terytorialsem w Limanowej [ZDJĘCIA]

Marsz w pełnym oporządzeniu ważącym blisko 30 kg, czyli w kamizelce kuloodpornej, hełmie, masce przeciwgazowej, z zasobnikami piechoty i karabinkiem Grot. Ewakuacja rannego z pola walki. Dostarczanie amunicji na czas, z takimi wyzwaniami musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Limanowej zakończył się egzamin z „pętli taktycznej”.

123 ochotników, w tym 22 kobiety, podeszło dziś do najważniejszego egzaminu w życiu rekruta. Podczas „pętli taktycznej” sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności. Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa.

– Na żołnierzach 11 Małopolskiej Brygady Terytorialnej zawsze można polegać. Są wierni maksymie: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. I właśnie tacy są. Bronią i wspierają. Reagują i niosą pomoc. Dziś prawie 130 gotowych do podjęcia tej misji rekrutów przystąpiło do ważnego egzaminu. Egzaminu, którego nie da się zdać w pojedynkę. Rekruci podejmowali się zadań w myśl zasady: „Drużyna jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwo”. Przyszli żołnierze pokazali, że stanowią jedność. W Wojsku szczególnie widać, że razem jesteśmy silniejsi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Pętla taktyczna” to ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej na stres. Szkoleni, podczas sprawdzianu strzeleckiego i taktycznego, sprawdzani są pod kątem umiejętności bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią. Instruktorzy obserwują i oceniają jakość realizacji zadań bojowych.Kandydaci sami, w swoich sekcjach, muszą dotrzeć do wskazanych miejsc, jednak podczas realizowania zadań, towarzyszą im duchy - instruktorzy, którzy tym razem nie udzielają rad, nie pomagają w osiągnięciu celu. Na tym etapie duch bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania i przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu.

Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: pokonywanie terenu różnymi sposobami, ładowanie magazynka na czas, czy ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje również takie zagadnienia jak praca na mapie, wykonywanie okopu, taktyka, dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie. Każdy dzień szkolenia to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie.Ci, którzy z wynikiem pozytywnym zakończyli „pętlę taktyczną”, wypowiedzieli słowa roty przysięgi na rynku w Limanowej, gdzie stacjonuje 114 Batalion Lekkiej Piechoty, wchodzący w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. "Niedźwiadek".([email protected]) fot/. MUW

Tak wygląda egzamin i przysięga dla rekrutów Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. WOT


Dziękujemy za przesłanie błędu