Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/06/2015 - 08:27

Edukacja regionalna – bakcylem dla młodych i starszych

Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku będą współpracować na rzecz kultywowania ogromnego dziedzictwa historycznego, duchowego i kulturowego Ziemi Sądeckiej oraz propagowania edukacji regionalnej wśród młodzieży i osób starszych.
Wczoraj (12 czerwca) w siedzibie Fundacji Sądeckiej w Nowym Sączu zawarto stosowne porozumienie. Podpisy pod dokumentem złożyli Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” oraz Wiesława Borczyk, prezes Zarządu Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i wiceprezes tej organizacji – Mariola Pękala-Piekarska.

Na mocy zawartego porozumienia obie strony będą podejmować działania na rzecz edukacji regionalnej oraz historycznej dzieci i młodzieży oraz osób starszych i promowaniu wartości wpisujących się w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe.

Sądecko-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” takie działania podejmuje już na dużą skalę wśród dzieci i młodzieży oraz studentów, zachęcając młodych ludzi do uczestnictwa w organizowanym od dwóch lat konkursie „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Przypomnijmy, że organizatorami tego przedsięwzięcia są SKT „Sądeczanin” i I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Do tej pory w konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci uczelni wyższych działających na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Do tej grupy odbiorców był on w głównej mierze adresowany. Teraz, po podpisaniu porozumienia, krąg adresatów zostanie poszerzony o ludzi starszych, m.in. studentów i absolwentów Sądeckiego Uniwersytetu III Wieku.

Głównym celem tego konkursu jest pogłębianie wiedzy o historii Sądecczyzny, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystywania, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo regionu, poszanowanie kultury oraz tradycji lokalnych oraz uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla regionu.

Wczoraj prezes SKT „Sądeczanin” i panie Wiesława Borczyk i Mariola Pękala-Piekarska, reprezentujące Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku nie kryli zadowolenia z zawartego porozumienia.

- Ogromnie cieszę się z podpisania porozumienia - powiedział naszemu portalowi prezes Zygmunt Berdychowski. – Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” organizujemy od dwóch lat. To, co chcielibyśmy zrobić wspólnie z Sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku jest próbą rozszerzenia konkursu o słuchaczy i absolwentów tej uczelni. Historię naszego regionu chcą poznawać nie tylko młodzi ludzie, ale również ci, którzy są od nich nieco starsi, którzy są nią zainteresowani. Można powiedzieć zafascynowani. To wspaniale, że nie brakuje ludzi, dla których jest ona pasją. Byłoby fantastycznie, gdyby obie te grupy młodych i starszych Sądeczan spotkały się w sali sądeckiego „Sokoła”, aby rozmawiać o dziejach naszego regionu i losach najwybitniejszych Sądeczan.

Prezes Berdychowski przyznał, że Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest, w jego przekonaniu, najlepszą uczelnia tego typu w Polsce. W związku z tym rzeczą oczywistą było jak najlepsze wykorzystanie tego kapitału, który stanowią ludzie studiujący na tej uczelni, rozwijający swoją wiedzę w różnych dziedzinach, a także jej władze.

- Trzeba budować coś ciekawego i ważnego. Coś, czego nikt inny w Polsce jeszcze nie zrobił – przyznał prezes Berdychowski. – Już nie mogę się doczekać kolejnego, wielkiego finału konkursu – starcia dwóch ekip – młodzieżowej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w konwencji „Familiady”, czy teleturnieju, w który będzie również doskonałą zabawą.

Zdaniem Wiesławy Borczyk, prezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podpisane porozumienie jest bardzo ciekawą propozycja współpracy dotyczącą edukacji regionalnej, poznawaniu historii i dziedzictwa kulturowego lokalnych „Małych Ojczyzn”.

- Okazuje się, że bardzo często ludzie mający już zawodowy etap życia za sobą, znajdujący się już na emeryturze mają ogromną wiedzę, z różnych dziedzin – mówi Wiesława Borczyk, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Okazuje się też niejednokrotnie, że wiedza o tej swojej „Małej Ojczyźnie”, swoim mieście, najbliższym regionie już nie jest tak pełna. Dlatego konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” jest fantastyczną propozycją, aby poznać miejsce, w którym się mieszka i żyje. Jestem przekonana, że bardzo wielu seniorów, słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego wieku wyrazi zainteresowanie tą propozycją.

Od 15 czerwca br. rozpoczynają się zapisy w Uniwersytecie Trzeciego Wieku na rok akademicki 2015/2016. Szefowa uczelni przyznała, że od nowego roku zostanie utworzona sekcja historyczna. Osoby, które będą chciały wziąć udział w konkursie promującym lokalny regionalizm mogą liczyć na pomoc uczelni w pozyskiwaniu materiałów edukacyjnych, aby mogli oni jak najlepiej przygotować się do konkursu.

- Porozumienie, które zawarliśmy ze Stowarzyszeniem SKT „Sądeczanin” wyzwala potrzebę stworzenia takiej uczelnianej sekcji historycznej – dodaje szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Głównie ukierunkowanej na historię regionu i wydarzenia gospodarcze, ekonomiczne Nowego Sącza i regionu nowosądeckiego.

Wiesława Borczyk jest przekonana, że szeroka wiedza historyczna słuchaczy i absolwentów Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a zwłaszcza wiedza dotycząca szeroko pojętego regionalizmu może być wspaniale wykorzystana do tego, aby poszerzać wiadomości młodych ludzi z tego zakresu.

- W gronie słuchaczy i absolwentów uniwersytetu są nauczyciele m.in. literatury, historii, ale prawdziwi ich pasjonaci. Ten potencjał można świetnie wykorzystać. Ten konkurs będzie nowym wyzwaniem dla naszej uczelni. To bogactwo kulturowe naszego regionu trzeba pielęgnować, podtrzymywać i propagować.

- To niezwykle cenna inicjatywa – przyznała Mariola Pękala-Piekarska, wiceprezes Zarządu Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Jestem przekonana, że chętnych do udziału w konkursie nie zabraknie. Wielu naszych słuchaczy ma szeroką wiedzę dotyczącą naszego regionu. Oni mogliby pełnić rolę edukatorów w tym konkursie, a równocześnie pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu