Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/11/2012 - 11:21

E-bilet nie wyprze papierowego. Kupicie go u kierowcy

Choć sądeckie MPK wprowadza bilety elektroniczne, to jednak nie każdy musi z nich korzystać. Papierowe bilety znikną z kiosków, ale będzie je można nabyć u kierowców - zapewnia Artur Maciuszek, odpowiedzialny za wprowadzenie e-biletu zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju, tradycyjne papierowe będą jeszcze długi czas w użyciu, a kupowane u kierowcy – dla korzystających sporadycznie z przewozów komunalnych, nie znikną nigdy.
W pierwszej kolejności sądeckie MPK od grudnia zamierza wymienić bilety okresowe i wyposażyć w karty miejskie osoby uprawnione do darmowych lub ulgowych przejazdów. Bilety jednorazowe w formie elektronicznej portmonetki w e-bilecie będą wprowadzane dopiero w pierwszym kwartale 2013 roku. Przynajmniej przez rok będą funkcjonować dwa rodzaje biletów – elektroniczne i papierowe. MPK jest w stanie dostosować się w tym względzie do pasażerów.
- Jak długo będą funkcjonowały tradycyjne bilety papierowe jeszcze nie ustaliliśmy – mówi Artur Maciuszek, odpowiedzialny za wprowadzenie e-biletu w sądeckim MPK. – Planujemy wymianę biletów okresowych na elektroniczne zakończyć do końca pierwszego kwartału 2013 roku. Od stycznia będziemy prowadzić kampanię informacyjna, że należy wymieniać bilety.
Każdy, kto będzie kupował bilet okresowy w styczniu na luty dostanie przy zakupie ulotkę informującą o wprowadzaniu biletów elektronicznych. Ulotka poinstruuje go, jak i gdzie można wyrobić kartę miejską, gdzie złożyć wniosek, co do niego dołączyć.
- Przejście na nową elektroniczną kartę będzie darmowe. Każdą pierwszą kartę otrzymuje klient bezpłatnie, pod warunkiem, że wykupi bilet miesięczny lub doładuje portmonetkę elektroniczną za minimum 5 zł, ale ta druga usługa dostępna będzie dopiero pod koniec pierwszego kwartału – tłumaczy Maciuszek.
Pasażer, chcący kupić elektroniczny bilet miesięczny zgłasza to w jednym z czterech punktów (zajezdnia, dworzec autobusowy, Rynek 22). Bilet będzie wyrabiany w siedzibie MPK przy Wyspiańskiego, ale odebrać go można w jednym z trzech wskazanych punktów.
- Wiadomo, że jeżeli zauważymy, że to idzie z oporem, że ludzie nie złożyli jeszcze wniosków o nowe bilety okresowe to na pewno będziemy musieli się dostosować do tego. Na pewno będzie kiedyś zostanie ogłoszony ostateczny termin wymiany, ale nie możemy go teraz podać, zobaczymy jak będzie się to przyjmowało wśród pasażerów. Na pewno okres przejściowy będzie trwał około dwóch miesięcy – uspokaja.
Informacja o wymianie biletów dostępna będzie zarówno w mediach, jak i punktach obsługi klienta MPK.
- Jeśli ktoś kupił bilet na dłuższy bilet – na pół roku, na rok będzie on cały czas ważny. Nie ma potrzeby go wymienić. Bilet, na kartoniku, ma zapisana datę ważności, kontroler nadal go będzie brał pod uwagę. Ostatni bilet, sprzedany w styczniu, będzie tak długo ważny, jaki na nim podany jest czasokres, jeżeli rok, to on będzie rok ważny.
MPK jeszcze nie planuje dokładnej daty, kiedy znikną całkowicie jednorazowe bilety papierowe.
- O tym, nie możemy decydować w tej chwili, to także jest zależne od mieszkańców miasta. Rok na wymianę to jest minimum. Pasażerowie muszą się obyć z nowym systemem, musza się przyzwyczaić. Zawsze pozostanie możliwość zakupienia papierowego biletu u kierowcy. Ktoś kto przyjeżdża z obcego miasta na wakacje, nie musi wyrabiać karty. Osoby starsze, jeżdżące raz do roku do lekarza, też nie muszą potrzebować karty.
Docelowo znikną bilety papierowe z kiosków, jednak te kupowane u kierowcy, pozostaną, jak zapewnia MPK na zawsze.

Anna Pawłowska
fot. ANP

Czytaj też: Nowy Sącz: Inteligentny transport. Autobusem w XXI wiek
Nowy Sącz: MPK wprowadza elektroniczne bilety autobusowe 







Dziękujemy za przesłanie błędu