Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/08/2012 - 12:13

Dzień Dawcy Szpiku w Starym Sączu. Walcz z białaczką!

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Każdy z nas może komuś uratować życie dzięki przeszczepowi szpiku. W niedzielę (19 sierpnia) w Starym Sączu będzie się można zarejestrować w bazie potencjalnych dawców.
Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego , nie znajduje tego dawcy. Dlatego tak ważne jest, by baza była jak największa i dlatego w Starym Sączu organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, może 10 minut.

Przyjdź 19 sierpnia do Galerii Pod Piątką, Rynek 5, od godziny 10 do 16.

Pamiętaj, weź ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Jeśli zdarzy się tak, że to właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem kogoś chorego, dasz mu nadzieję na życie.
 

Już sześcioro nowosądeczan zostało dawcami szpiku. - Pod względem liczby osób zarejestrowanych w bazie oraz tych, które oddały szpik, Nowy Sącz jest liderem. W bazie dawców jest ponad 240 tys. osób z całej Polski, 214 oddało komórki macierzyste- wylicza Tomasz Oćwieja z Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. 

Fundacja DKMS zorganizowała w poprzednich latach w Nowym Sączu trzy akcje zachęcające do rejestracji w bazie potencjalnych dawców. Odbyły się na WSB-NLU w latach 2009, 2010 i 2011. Zarejestrowało się  podczas nich 1248 osób. Kolejnych 588 mieszkańców Nowego Sącza zamówiło i zwróciło pakiet rejestracyjny przez internet. Do tego grona potencjalnych dawców dochodzą osoby, które zarejestrowany się poza stolicą Sądecczyzny - na przykład w Starym Sączu, Muszynie czy w Krynicy-Zdrój.
 

Tego lata akcje rejestracji DKMS prowadzi też w Krynicy-Zdroju i Muszynie. Specjalne punkty będą działać do 31 sierpnia. Możesz się zarejestrować w Krynicy: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Pułaskiego 4; Pensjonat Paradise, ul. Pułaskiego 49; Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy Sportowiec, ul. Dąbrowskiego 21. I w Muszynie: Sanatorium Uzdrowiskowe Korona, ul. Mściwujewskiego 2. Czytaj: Wejdź do bazy dawców w Krynicy i Muszynie.

Po 31 sierpnia możecie szukać najbliższego punktu rejestracji na: INTERAKTYWNEJ MAPIE

Każdy z nas ma szansę dołączyć do grona osób takich, jak Rafał Guz z Nowego Sącza, który okazał się genetycznym bliźniakiem młodego Polaka. Ma szczęście, że jeśli kiedyś będzie to możliwe, to łatwiej będzie im się poznać, bo wielu dawców szpiku ma swoich „bliźniaków” daleko, za granicą. Czytaj: Rafał Góra ratuje „bliźniaka” z Polski

Tak, jak nowosądeczanka Klaudia Kalisz, która miała okazję pomóc 25-letniej dziewczynie mieszkającej w Anglii. Czytaj: Oddała szpik, czeka na dobre wieści

Albo jak Aleksandra Kulig, która przeszła zabieg pobrania komórek macierzystych dla 60-letniej Niemki. Czytaj: Jakbym zyskała drugą mamę.

Tomasz Hebda stał się dawcą dla 66-letniego Szweda. Czytaj: Chciałby poznać swego "bliźniaka".

Zrejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas osoba, która się zarejestrowała może zostać dawcą i uratować komuś życie. Do rejestracji potrzebny jest numer PESEL.

Więcej o dawcach na www.dkms.pl

(BW)
Fot. Rafał Góra, Klaudia Kalisz i GAJA






Dziękujemy za przesłanie błędu