Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
13/05/2022 - 10:40

Dzięki komu Stary Sącz się tak rozwija? Wskaż, kogo trzeba uhonorować

Po raz kolejny gmina Stary Sącz szykuje się do uhonorowania tych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju samorządu i działają na rzecz jego społeczności. Burmistrz Jacek Lelek zachęca do zgłaszania kandydatów, którzy zasłużyli na nagrody w postaci Odznaki Honorowej Starego Sącza lub Medalu Honorowego Starego Sącza.

Dzięki komu Stary Sącz się tak rozwija? Wskaż, kogo trzeba uhonorować

W ślad za stosowną uchwałą podjętą jeszcze przez poprzedni skład rady odznakę honorową albo medal można przyznać osobie fizycznej, osobie prawnej, jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej za działalność samorządową, społeczną, edukacyjną, naukową, kulturalną, gospodarcza, sportową, na rzecz ochrony zdrowia i promocyjną. Kandydatów może zgłaszać burmistrz, radni, rady sołeckie i zarządy osiedli. Godnych nagrody mogą wskazać sami mieszkańcy - wystarczy zebrać grupę co najmniej 50 mieszkańców gminy, mających pełną zdolność do czynności prawnych.

- Jestem przekonany, że na terenie naszej gminy jest bardzo dużo osób, które przyczyniły się do rozwoju naszej gminy i działają dla dobra naszej społeczności. Część z nich możemy oglądać w mediach, na portalach informacyjnych, ale są też takie osoby, których tu nie widać choć ich działalność jest równie ważna. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców, by rozejrzeli się wokół siebie i zgłosili ich kandydaturę – apeluje burmistrz Jacek Lelek.

Zobacz też: 50 milionów dla działkowców! Kto już może liczyć pieniądze?

Przypomnijmy jeszcze, że odznaka, i medal mogą być przyznawane również cudzoziemcom i niezależnie od miejsca, skąd swoją działalność na rzecz gminy nominowani prowadzą. I choć medal jest odznaczeniem wyższego szczebla, by go dostać, wcale nie trzeba legitymować się posiadaniem odznaki.

Na obu nagrodach widoczna jest patronka Starego Sącza, czyli św. Kinga z lilią w prawej, a miniaturą klasztoru w lewej ręce. O nadaniu wyróżnień decydują ostatecznie komisje składające się z przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, przewodniczących stałych Komisji Rady Miejskiej i burmistrza.

Zobacz też: Stary Sącz: Miasteczko Ruchu Drogowego przy EuroVelo niemal gotowe [ZDJĘCIA]

Medale można otrzymać tylko raz, odznaka może zostać nadana tej samej osobie lub podmiotowi nie częściej niż raz na pięć lat. Nagrody mogą być również nadawane pośmiertnie. Szczegółów jeśli chodzi o regulamin jest bardzo dużo, ale warte podkreślenia jest, że projekt musiał być zaaprobowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Kandydatury w tym roku można zgłaszać do 31 maja a wszystkie szczegóły wraz z wzorem dokumentów, które trzeba wypełnić dostępne są pod adresem https://starysacz.um.gov.pl/8672/zglos-kandydata-do-odznaki-honorowej-starego-sacza-lub-medalu-honorowego-starego-sacza/  Odznaki honorowe zostaną wręczone w lipcu na uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej w Starym Sączu. ([email protected] Fot.: UM w SS)

Dziękujemy za przesłanie błędu