Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/09/2014 - 07:40

Dziecięce gotowanie batem na fast food i słodycze

83 proc. małopolskich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, ale ponad 55 proc. z nich nie pokroi sobie chleba ani wędliny. Aż 58 proc. dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy, a tylko 5 proc. jest w stanie ugotować zupę. To wyniki badań „Kulinarni odkrywcy” przeprowadzonych szkołach. Jak temu zaradzić ? Uczyć dzieci gotowania.
Z braku samodzielności w kuchni wynikają złe nawyki żywieniowe. W województwie małopolskim dzieci lubią, lecz nie potrafią gotować, dlatego jeśli już sobie coś przygotowują, to są to w prawie 70 proc. przekąski, a nie pełnowartościowe posiłki. Generalnie dzieci radzą sobie z gotowaniem bardzo kiepsko: ponad połowa nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie tylko co czwarte.
Rodzicom i nauczycielom, którzy chcą zadbać o edukację kulinarną dzieci, przychodzi z pomocą organizowany w szkołach konkurs „Kulinarni odkrywcy”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko przekonają się, że gotowanie to ciekawa i kreatywna zabawa, ale też mogą zdobyć atrakcyjne nagrody.

Zadanie konkursowe uczniów to nakręcenie dwuminutowego filmu przekonującego, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą. Szkoły, których uczniowie przygotują najciekawsze prace i wykażą najwięcej zaangażowania, mają szansę na zdobycie nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, w tym 10 pracowni multimedialnych, 16 zestawów do szkolnej sali kinowej oraz nagród indywidualnych dla młodych Kulinarnych Odkrywców. Do konkursu może zgłosić szkołę dyrektor lub upoważniony nauczyciel. Konkurs ruszył 1 września, a gotowe prace – konkursowe filmy - mogą nadsyłać nauczyciele opiekujący się zespołami uczniów do 10 listopada. Więcej informacji na stronie konkurs „Kulinarni odkrywcy”

Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie.

Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest cool – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. - Własne zdrowie to dla dziecka abstrakcyjne pojęcie. Sposobem na przekonanie go do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, a co jest dla niego dobre, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej.

Wyniki ogólnopolskich badań „Kulinarni odkrywcy”, sprawdzających stan edukacji kulinarnej dzieci w wieku 6-16 lat, wskazują jednoznacznie – im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia, a rzadziej sięga po słodycze i fast food.

(mika)
Fot: scx.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu