Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
25/10/2022 - 16:10

Dworzec PKP w Rytrze zmienia się w oczach. Jest już nawet ogrzewanie podłogowe [ZDJĘCIA]

Jeszcze nie tak dawno mieszkańcy gminy Rytro ubolewali – prace przy pozostałych dworcach PKP w Dolinie Popradu ruszyły dawno z kopyta, a w Rytrze teren został tylko ogrodzony i wyłączony z ruchu największy parking w gminie. Minęło parę tygodni i wszystko się zmieniło…

Dworzec PKP w Rytrze zmienia się w oczach. Jest już na przykład ogrzewanie podłogowe [ZDJĘCIA]

Turyści tłumnie korzystają z pociągów, bo to w Dolinie Popradu wyjątkowo niezawodny i przy okazji tańszy środek lokomocji. Podobnie jest w Rytrze, dlatego nie powinien dziwić fakt, że wszyscy są tu zainteresowani, by jak najszybciej uruchomić w nowej, unowocześnionej odsłonie. Inna rzecz, że na trasie Rytro – Nowy Sącz – a w tym mieście pracuje lwia część rytrzan jest aż osiemnaście par pociągów na dobę.

Zobacz też: Chcesz kupić drewno opałowe od nadleśnictwa? Możesz to zrobić na dwa sposoby

Dziś mamy bardzo dobre wieści. Odwiedziliśmy dworzec PKP w Rytrze i okazało się, że prace modernizacyjne idą pełną parą. Na posadzkach widać już nawet instalację do ogrzewania podłogowego, wymienione są już okna, lada moment pojawią się nowe drzwi i oczywiście jest już nowy dach i instalacje wewnętrzne. Prace nabierają tempa.

- Dworzec PKP to wizytówka, często pierwsze miejsce, które w danej miejscowości widzą przyjezdni. Może zrobić bardzo dobre wrażenie, ale może też sprawić, że ktoś straci zainteresowanie dalszym zwiedzaniem dlatego ta inwestycja jest dla nas wyjątkowo ważna – podkreślał na łamach naszego portalu wójt Jan Kotarba.

Zobacz też: Jakby luksusowo. Dworce PKP w Dolinie Popradu w 2023 roku [ZDJĘCIA]

A my przypomnijmy, jak według PKP, czyli inwestora obiekt ma wyglądać po remoncie.

Dworzec w Rytrze zachowa swoją historyczną bryłę, a także wygląd elewacji, która zostanie pomalowana na jasny kolor. W projekcie uwzględniono renowację cokołu z piaskowca oraz odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej. Ciekawostką będzie przywrócenie wiaty od strony peronów, która zostanie wsparta na drewnianych słupach i pokryta, jak całe zadaszenia, dachówką w kolorze naturalnej czerwieni. Całość w ten sposób uzyskanego efektu estetycznego podkreśli iluminacja zarysowująca kształt budynku. Nowymi elementami będą napisy przestrzenne z nazwą stacji, napisem dworzec kolejowy i logotypem PKP.

Dworzec PKP w Rytrze zmienia się w oczach. Jest już na przykład ogrzewanie podłogowe [ZDJĘCIA]

Sporo zmian czeka wnętrze budynku. Przestrzeń obsługi podróżnych zaprojektowano w centralnej części dworca. Będzie urządzona na wskroś nowocześnie. Dominującym kolorem będą biele (sufit, ściany) i jasne szarości (posadzka gresowa, okładzina winylowa w dolnej części ścian). Całość aranżacji uzupełnią wykonane ze stali nierdzewnej ławki, a także gabloty, zegar, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Nowoczesny charakter wnętrza podkreślą, proste i geometryczne oprawy LED. Poczekalnia będzie centrum dworca, bezpośrednio z niej dostaniemy się do toalet. Natomiast w skrzydłach dworca, z osobnymi wejściami od zewnątrz, zaprojektowano przestrzeń na potrzeby samorządu lokalnego, lokale na wynajem oraz przeznaczone na potrzeby spółek kolejowych.

Zmieni się także aranżacja przestrzeni wokół dworca. Po obydwóch stronach budynku powstaną parkingi rowerowe. Od strony południowej zostanie wybudowana wiata wraz z miejscem do odpoczynku oraz stacją naprawczą jednośladów. Natomiast od strony północnej, bliżej ulicy - stojaki rowerowe, za którymi na trawniku znajdzie się rzeźba kwietna. Nowe będą nawierzchnie piesze wokół dworca oraz elementy małej architektury – ławki, kosze oraz gabloty. Na dotychczasowym parkingu przewidziano natomiast naprawę nawierzchni oraz wyznaczenie miejsc postojowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. ([email protected] Fot.: ES)

Dworzec PKP w Rytrze zmienia się w oczach. Jest już na przykład ogrzewanie podłogowe
Jeszcze nie tak dawno mieszkańcy gminy Rytro ubolewali – prace przy pozostałych dworcach PKP ruszyły dawno z kopyta, a w Rytrze został tylko teren ogrodzony i wyłączony z ruchu największy parking w gminie. Minęło parę tygodni i wszystko się zmieniło… (Fot.: ES)
Dziękujemy za przesłanie błędu